Gıda takviyeleri vitamin, mineral, amino asit, enzim vb. maddelerin insanların besinsel ihtiyaçlarını ya da eksikliklerini gidermek için yapılmış ilaç, kapsül, toz, içecek ya da yiyecek seklinde olan gıda tamamlayıcılarıdır.

Gıda takviyeleri hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekler:

– Birçok kişi günlük alınması gereken vitamin ve mineral ihtiyacını çeşitli gıda gruplarını tüketerek karşılayabilir.

– Multivitamin ve multimineraller olmak üzere bütün gıda takviyeleri herhangi bir hastalığı önlemede garanti etkiye sahip değildir.

– Fazla dozda alınan besin maddesinin vücutta toksik oluşturma etkisi vardır.

– Besin maddesinin eksiliği seyrek görülen bir durum olsa da sigara ve alkol tüketimi ya da bazı hastalıkların bu maddelerin emilimini azaltması sonucu vitamin ya da mineral eksikliği durumu görülür.

Kimler gıda takviyesi kullanmalı?
Vejetaryenler, veganlar, çölyak hastaları ya da laktoz intoleransı olan hastalar gibi gıda kısıtlaması olan ve hamile olan kadınlar ve yaşlılık gibi önemli evrede olan insanların gıda takviyelerini kullanmaları yararlı olabilir. Aşağıda bu grupta yer alan insanların almaları yararlı olabilecek gıda takviyeleri hakkında öneriler bulunmaktadır.

Vejetaryen ve veganlar:
Bu beslenme grubunda yer alan insanların günlük yeterli B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko tüketimine önem göstermeleri gerekmektedir.

B12 vitamini doğada sadece yumurta, süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Yumurta ve süt ürünleri tüketmeyen vejetaryenler ve veganlar B12 vitamini takviyesi alarak B12 vitamini ihtiyacını giderebilirler.

D vitamini genellikle süt ve süt ürünlerinin yanında zenginleştirilmiş gıdalarda (kahvaltı gevrekleri, portakal suyu vb.) da bulunmaktadır. Bu besinleri tüketmeyen ve vücudu yeterli güneş görmeyen insanlar için D vitamini takviyesi önerilebilir.

Çinkonun başlıca kaynağı hayvansal ürünler olduğundan vejetaryen ve veganların günlük alınması gereken çinko değerinden %50 daha fazla almaları gerekebilir.

Gıda kısıtlaması olan insanlar:
Gıda alerjisi ya da intoleransı gibi besin seçiminde kısıtlamaları olan kişilerin multivitamin ve multimineral takviyeleri almaları önerilmektedir.

Hamile olan kadınlar:
Hamile olan kadınlar için folik asit ve demir takviyeleri önerilmektedir. Folik asit beyin ve omurgada oluşabilecek doğum hasarlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Demir ise vücudun kan oranının artmasında ve daha sağlıklı kan oluşumunda görev alır. Doğum öncesi vitamin takviyelerinin çoğunda diğer önemli besin maddeleri ile birlikte folik asit ve demir de bulunmaktadır fakat A vitamini gibi bazı vitaminlerin günlük alınması gereken dozdan fazla alınması doğum hasarlarına yol açabilir. Dolayısıyla bu tarz multivitamin alındığında toplam alınan vitamin dozlarına dikkat edilmelidir.

50 yas ustu yetişkinler, menopoz ve menopoz sonrası evredeki kadınlar: 
B12 vitamini, kalsiyum ve D vitamini birlikte çalışarak sağlıklı kemik yapıyı koruyup güçlendiren maddeler olduğundan bu gruptaki insanların B12 vitamini, kalsiyum ve D vitamini takviyesi almaları gerekmektedir.