Kapat

Hayatlarını Değiştiren Kadınların Hikayesi

Angelina Jolie’nin deyimiyle, “Vazgeçmek için birçok sebebi olan, ama asla vazgeçmeyen kadınların gücünü ve direncini gösteren hikayeler” içeren “Gökyüzünün Yarısı – Hayatlarını Değiştiren Kadınların Hikayesi” adlı kitap, Doğan Kitap’tan çıktı.

Elif Şafak’ın önsözü ve Emel Armutçu’nun kaleminden bir başarı öyküsüyle yeni bir yayın çıktı Doğan Kitap’tan: “Gökyüzünün Yarısı – Hayatlarını Değiştiren Kadınların Hikayesi”. New York Times’ın köşe yazarı Nicholas D. Kristof ile Times’ta röportajlar yapan eşi SherylWuDunn’dan, dünya genelinde seks ticareti, cinsiyete dayalı şiddet ve anne ölümleri üzerine çarpıcı bir araştırma.

“Son 50 yılda sırf kız oldukları için öldürülen kızların sayısı, 20. yüzyılın tüm savaşlarında ölen erkeklerin sayısından fazla” diyorlar araştırmalarında Kristof ile WuDunn.

Azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadına yönelik şiddete ayrıntılı bir yer veren ikili, ülkelerin yoksulluktan kurtularak gelişebilmesi için kadınların eğitilmesi ve işgücüne katılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Her yıl dünyada 2 milyon kız çocuğu cinsiyet ayrımı yüzünden daha doğmadan hayata katılma şansından mahrum bırakılıyor.

Resmi kayıtlara göre her yıl ortalama 5 bin kadın namus cinayetlerine kurban gidiyor.

Her yıl 100 bin genç kız kaçırılarak genelevlere satılıyor. Bu, 18. ve 19. yüzyıllarda her yıl köle kamplarına taşınan Afrikalı kölelerin sayısından fazla.

Ganalı kadınların yüzde 21’i ilk cinsel deneyimlerini tecavüzle yaşıyor, Nijeryalı kadınların yüzde 17’si 19 yaşına kadar tecavüz ya da tecavüz girişimine katlanmak zorunda kalıyor, Güney Afrikalı kadınların yüzde 21’i 15 yaşına gelmeden tecavüze uğruyor.

Dünya çapında 130 milyon sünnet edilmiş kız var ve her yıl buna sadece Afrika’dan 3 milyon kız daha ekleniyor.

Hindistan’da her iki saatte bir kadın yetersiz çeyiz parası yüzünden yakılıyor.

Sadece Pakistan’ın iki kentinde yılda 5 bin kadın, erkeklere itaat etmedikleri için gazyağına sokularak ya da asitle yakılıyor.

Resmi rakamlara göre Türkiye’de 2005 yılında 317, 2006’da 633, 2007’de bin 11, 2008’de 806 ve 2009 yılının ilk yedi ayında 935 kadın öldürüldü. Resmi olmayan rakamlara göre ise 2011 yılının ilk yedi ayında 935 kadın öldürüldü.

Kadınlar açısından korkunç ve trajik bir tablo sunan bu veriler, Gökyüzünün Yarısı adlı kitaptan.

Dünyanın her yerinde kadınların pek çok sorunla boğuştuğu bir gerçek. Kristof ile WuDunn bu sorunlardan üçünü mercek altına alıyor:

Seks ticareti ve zorla fahişelik; töre cinayetleri ve toplu tecavüzleri de içeren cinsiyete dayalı şiddet; ve her dakikada bir kadının ölümüne yol açan anne ölümleri.

Kitabı kaleme alan yazarlar Nicholas D. Kristof ve Sheryl WuDunn Pulitzer Ödüllü gazeteci bir çift. Nicholas D. Kristof Times’taki köşesiyle ikinci Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Kristof; Hong Kong, Pekin ve Tokyo’da editörlük yaptı. WuDunn ise The Times’ta Tokyo ve Pekin dış haberlerinde çalıştı. Şu an da New York’ta yaşıyorlar.

Kitap hakkında Türkiye’den ve dünyadan ünlülerin görüşleri şöyle:

“Yıllardır kadına ve çocuğa karşı şiddete karşı mücadele ediyorum. Sorunu bu kitap kadar etkili bir şekilde anlatan ve insanı harekete geçiren başka bir şey okumadım. Bu kitabı okuyunca vicdanınız duyduğunuz çığlıklara sessiz kalmanıza izin vermeyecek. Okuyan herkes çözümün bir parçası olacak, bazıları harekete de geçecek.” Vuslat Doğan Sabancı

“Konuşmakla ya da yazmakla geçmiyor acılar, unutulmuyor yaşanan travmalar. Ama konuşamamanın, yazamamanın, kimselere anlatamamanın bedeli çok ağır. Elinizdeki bu kitap işte bu tarifsiz yükü hafifletmekte. Bir nebze belki ya da bir katre.” Elif Şafak

“Eğer hep dünyayı değiştirip değiştiremeyeceğinizi merak ettiyseniz, bu kitabı okuyun.” Fred Zakaria

“Bu heyecan verici kitap hem gelişmekte olan dünyadaki cinsiyete bağlı eşitsizliğe karşı yapılan acımasız bir suçlama, hem de bu kadınların cesaretlerinin, umut ve iyileşme mücadelelerinin ilham verici bir kanıtı.” Khaled Hosseini

“Bu hikâyeler bizlere vazgeçmek için birçok sebebi olan, ama asla vazgeçmeyen kadınların gücünü ve direncini gösteriyor.” Angelina Jolie

“Bence Gökyüzünün Yarısı’nı okuduktan sonra hiçbir şey yapmadan durmak imkânsız. Kitap en çok ihtiyacımız olan şeyi yapıyor: İnsanın insana yapabileceği o acımasız zulme tanıklık ediyor.” George Clooney

Gökyüzünün Yarısı – Hayatlarını Değiştiren Kadınların Hikayesi
Nicholas D. Kristof, Sheryl Wudunn
Doğan Kitap