Kapat

Horlamanın Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Birçok insanın ve yakınında bulunan insanların en büyük sorunudur horlama,rahatsızlık verici bir sorundur. Üst hava yollarındaki rahatsızlıklar ve tıkanıklık dolayısıyla meydana gelmektedir ve nefes alma konusunda sıkıntı yaşatmaktadır. Erkeklerde 20 yaş üzerinde 10 erkekten 5’inde görülürken, kadınlarda ise 40 yaş sonrası menopoz dönemlerinden sonra başladığı görülmektedir.Horlamaya sebep olan başlıca sebepler ise şunlardır:

– Aşırı kilo problemi
– Burun eğriliği
– Dilin normalden büyük olması
– Sinüzit
– Geniz eti
– Alt çenenin küçüklüğü…

horlama

Horlama, genel anlamda bir hastalık değildir ancak hastalık belirtisi olarak görülür. Rahatsız yatış pozisyonu da horlamanın sebeplerinden bir tanesidir. Özellikle aşırı yorgun olduğunuz dönemlerde sık sık görülmektedir. Horlama, uyku sırasında nefes alış verişine etki eder ve büyük sorunlar yaratabilir tek başına bir hastalık gibi görünmese de nefes yoğunluğunu sağlayamadığınızdan dolayı ölüme bile sebep olabilir.

Horlamanın Tedavisi Var Mıdır?
Tedavi elbette mümkündür ancak bu noktada önemli olan şey teşhisin doğru konulmasıdır.Örneğin geniz etinde oluşan bir problem ilaç tedavisi ile çözülemez bu ancak cerrahi bir müdahale ile sağlanabilir.Bunun yanı sıra üst solunum yollarında bir probleminiz olabilir bu noktada ilaç tedavisi mümkündür.Horlamanın tedavisi konusunda net bir çözüm yöntemi yoktur,ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale uygun görülür,öncelikle hastanın sorunu ortaya konulur ve duruma göre müdahale yapılır.

Uvulopalatofarengoplasti: Uzun yıllardır uygulanan bir cerrahi müdahale yöntemidir. Bademcik ve sarkık damaklarda uygulanır. Ameliyat sonrası boğaz ağrısı görülmesi normaldir ve kesin çözümlü bir ameliyattır.

Lazer Cerrahisi: Küçük dile uygulanan lazer tedavisidir. Uygulama daha kolay ve başarı oranı da yüksektir. Tedaviden sonraki dönemde yutkunma problemleri ve boğaz ağrıları normaldir.

“Horlamanın Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?” üzerine 1 yorum

  1. sgsfb says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam