Kapat

İdrar Renkleri ve Anlamları

İdrar Renkleri ve Anlamları

İdrar renklerininde farklılık kimi zaman bir hastalığın habercisi olabilir. Fakat kesinlikle bir hastalığınız var da denemez. Çünkü alınan besinler ve idrarı tutma süresi renk değişiminde etkili olabilir.

UNUTMAYIN! İdrar renginiz aşağıda söylenen hastalıkların kesinlikle işaretçisi değildir. En doğru bilgi ancak tetkikler sonucu uzman hekimler tarafından sağlanmalıdır.
Çok açık renkli idrar

Beyaz renge yakın olan idrar çok fazla sıvı tüketiminde görülen idrar rengidir. Bu renkte idrar yapanlarda genellikle idrar renginden bir hastalık saptanmaz. Hamile olan bayanlarda açık renkli idrar görüldüğü gözlemlenmiştir. Ama açık renkli idrar yapan bayanlara kesinlikle hamilesin denilemez. Ayrıca hepatitli hastaların idrarı çok açık renkli olmaktadır.
Turuncu renkli idrar

Çok fazla havuç suyu ve B vitamini içeren ürünler tükettiyseniz idrarınız rengi turuncu olabilir. Aşırı susuzluk durumunda da idrarınızın rengi turuncu olabilir. Ayrıca kemoterapi esnasında kullanılan bazı ilaçlar da idrarda bu türlü renk değişimi yapabilmektedir.
Koyu mor renkli idrar

Porfiri adı verilen hastalığın habercilerinden biri de koyu mor renkli idrardır. Genetik bir hastalık olup idrar renginde etkilidir. Fakat koyu mor renkte idrar yapanların kesinlikle bu hastalığa yakalandıkları anlamı çıkarılamaz.
Açık kırmızı renkli idrar

Yediklerimizin idrarımız üzerinde etkisi büyüktür. Kırmızı renkli idrarlar böğürtlen ve pancar gibi besinleri çok fazla tükettiğimizde karşılaşabileceğimiz türden renktir. Böbreklerde kist ve taş oluşumu esnasında ya da oluştuktan sonra idrar renginiz kırmızı ya da pembe olabilir. Ayrıca bazı tümörler idrar renginin çok kırmızı olmasına sebep olabilir.
Koyu sarı renkli idrar

Vücut çok fazla susuz kaldığında idrarınız koyu sarı renkte olabilir. Bunu kimi zaman tuvaletinizi çok sık yaptığınızda da görebilirsiniz. Bu renkte idrar doğrudan bir hastalığın habercisi değildir.
SAĞLIKLI İNSANLARIN İDRARI HANGİ RENK OLMALIDIR?

İdrar renkleri alınan besinlere göre değişiklik gösterebilir. Sağlıklı insanların idrarı genellikle açık renkte olduğu gözlemlenmiştir. Bu da sıvı tüketiminin iyi yapıldığı anlamına gelir. Fakat farklı renkte idrarı olanlar da çok sağlıklı olabilir. İdrar rengi anlık olarak değişiklik gösterebilir. Çok koyu renkte idrar yapıyorsanız sıvı tüketiminin az olduğu anlamına gelir. Su alımını arttırmanız gerekir.