Kapat

İşaret Dili Nedir – İşaret Dili Hakkında Bilmemiz Gerekenler

İşaret Dili Nedir – İşaret Dili Hakkında Bilgiler
Bu dil, işitme engellilerin el, yüz hareketlerini jest ve mimiklerini kullandığı son derece zor fakat bir o kadar da zevkli bir dildir. Basit bir değildir. Her harfin ellerde bir karşılığı vardır. Diğer diller’de olduğu gibi dil bilgisi kuralları bulunur. Düşünüldüğü kadar basit bir şekilde oluşmamıştır. Araştırmacıların, katılımcıların çalışmaları sonucunda dünya çapında konferanslar düzenlenerek, yüksek lisans tez çalışmaları neticesinde meydana getirilmiştir. Her ülkenin kendi işaret dili vardır. Türk İşaret Dili (TİD), Alman İşaret Dili (DGS) gibi. Bu dil kullanımı ve öğrenimi kolaylaştırmak adına kategorilere ayrılmıştır. Örneğin; alfabe,meslekler, görsel kavramlar sayılar gibi. İşitme engelli kurs merkezlerinde öğretilmekte ve gün geçtikçe teknolojinin etkisiyle kullanımı artmaktadır.
Esas değinmek istediğim nokta bu dili sadece işitme engellilerin kendi aralarında kullandığı ve kullanması gereken bir dil olarak görmemiz , öğrenme ihtiyacı duymamamız. Onlar duymadığı için konuşuyor. Fakat biz hem duyup hem konuştuğumuz halde onlarla iletişime geçmekten çekiniyoruz , deyim yerindeyse tenezzül etmiyoruz. Oysa ki en az onlar kadar bu dili iyi bilmemiz, aktif olarak kullanabilmemiz, zaten zor olan hayatlarını bir nebzede olsa kolaylaştırmamız gerekmez mi ? Bu bizim kulaklarımızın sağlıklı olmasına karşılık bir teşekkür olmaz mı? Onların sessizliğini onların mutluluğuyla bozmamız gerekmez mi?
Madem her insan bir hazine, bu dille o hazinelere ulaşmamız gerekmez mi ? Umarım bu dil daha fazla yaygınlaşıp daha çok kesime hitap eder. Unutmayalım ki gerçek olan, ONLAR BİZİ DEĞİL, BİZ ONLARI DUYMUYORUZ.

Yazar : AYŞE