Kapat

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç dökülmesi zaman zaman hem erkeklerin hem de kadınların başına gelen bir olaydır. İnsanların canını sıkan bir görüntü olsa da bu durumun zaman zaman çözümleri olmayabiliyor.

Saç dökülmesi kimi zaman kalıtsal bir olaydır ve bu nedenle ailelerden geldiği için akrabalar arasında görülebilir. Bu durumun tedavileri tamamen olmamakla birlikte kalıtsal olmayan nedenlerde dolayı da bir çok saç dökülmesi görülür. Öncelikli olarak şampuanın iyi bir şekilde seçilmesi gerekir ve saçın fazla yıkanmaması gerekir. Fazla şampuan ile yıkanan saçlar dökülme olasılığı en fazla saçlardır ve saç dersini kurutarak saçın beslenmesini önlemektedir. Bu nedenle saçlar olabildiğince az yıkanmalı ve yıkanacağı zaman da bir gün boş su ile yıkanıp saçın dinlenmesine izin verilmelidir.

Stresin saç dökülmesindeki rolü

Stres saç dökülmesinde rol oynayan en önemli etkenlerden bir diğeridir. İnsanlar hayatlarından bir çok sorunla karşılaşırlar ve bunun sonucunda da stresli bir hayat yaşarlar. Stres yaptıklarında kendileri ne her anlamda zarar veririler ve zarar verdikleri noktalardan bir de saçlarıdır. Stresli insanların normale göre çok daha fazla saçları dökülür ve bu durumdan mutsuz olduklarında daha çok stres yaparlar. Bu durumda saçlarını daha olumsuz bir şekilde etkiler. Bu nedenle stres saç dökülmesinde en önemli etkenlerden biridir. Bir diğer etken ise saçların çok fazla işlemden gezmiş olmasıdır. günlük fön, maşa, düzleştirici gibi ürünler saçları yakarak saç kimyasına büyük oranda zarar verirler ve bu durum da saçların dökülmesinde büyük etken oluşturur. Çok sık bir biçimde boya işlemi gören saçlar da yıpranma belirtisi gösteren saçlardandır ve bu gibi işlemler saçın çok çabuk yıpranmasına neden olur. Beslenemeyen saç ve bakımsız olan saç derisi saç dökülmelerine neden olur. Saç dökülmeleri saça iyi bakım yapıldığı sürece önlenemeyecek bir durum değildir. Bu nedenle saçı doğal haliyle bırakmanız saç sağlığınız açısından son derece önemlidir. Saç ne kadar çok işlem görürse bir o kadar da yıpranır ve dökülmelere karşı ortam hazırlanır. Hem sağlıklı bir görüntü oluşturmaz hem de insanların memnuniyetsizleri yüzünden daha fazla stres yapmalarına neden olur.

“Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri” üzerine 3 yorum

  1. CİV civ Team says:
  2. M_Aygun says:
  3. Deniz Güven says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam