Kapat

Kafein Nedir? Kafeinin faydaları nedir?

Kafein eczacılık biliminde beyni uyaran maddeler arasında sayılır. Kafein farmakolojide tein, matein ve guaranin olarak da bilinmektedir.

Kafeinin, strese yol açan bazı hormon değerlerini yükselterek, nabız atışı ve kan basıncı seviyesini yükseltir. Kafeinii içen kişilerde adrenalin ve dopamin salınımının arttığı da görülmüştür. Adrenalin ve dopamin kişinin enerji seviyesini yükselttiği gibi, kişinin uyanıklığını da arttırmaktadır. Ancak kafeinin her kişinin uykusunu da kaçırıyor diye bir şeyi de düşünmek yanlış olur.  Bazı kişiler günde 100-150 miligram kafein aldıklarında uyku düzeni altı üst olurken, sürekli kafeinli içecekler tüketen kişilerin uyku düzenlerinde herhangi bir problem yaşanmaz.

Kafeinin Faydaları Nedir?

Kafeindeki bileşiklerden bazıları ağrı kesici ilaçların içeriğinde bulunmaktadır. Bu yüzden kafeinin ağrı kesici bir özellik taşıdığını da söyleyebiliriz.

Kafein adrenalin salgılanmasını salgıladığı için solunum yollarının açılmasını sağlar.  Kafeinin bu özelliği akciğerleri rahatlatır ve astım krizlerini önler.

Archives of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan bir makale kahve tüketimin siroz ve karaciğer kanseri riskini kanıtlamaktadır.

“Kafein Nedir? Kafeinin faydaları nedir?” üzerine 3 yorum

  1. Erkan Dalahmetoğl says:
  2. Furkan Yaman says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam