Kapat

Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?       

 

Tedavide, kaşıntıyı tetikleyen faktörlerin yok edilmesi çok önemlidir. Kaşıntının nedeni bir cilt hastalığı ise buna yönelik tedavi yapılır. Cilt hastalıkları (mantar, egzama, sedef, ürtiker)nın ortadan kaldırılması halinde kaşıntı da tedavi edilmiş olacaktır.

Deri hastalıklarında nemlendirici kremler, kortizonlu ilaçlar ve gerekli olması halinde kortizonlu iğne ya da haplar kullanılır. Bunların yanı sıra antihistaminik ve alerji giderici ilaçlardan da yararlanılabilir. Uyuz ve bit gibi ciltte bulgu göstermeyen durumların teşhisi yapıldıktan sonra tedavisi oldukça kolaydır.

Vücutta sinirsel kaynaklı kaşıntılar görülebilir. Bu kaşıntılar ısrarcıdır. Derinin kalınlaşmasına ve renginde değişmeye neden olabilir. Böyle durumlarda antidepresan ilaçlar ve nemlendirici kremlerden faydalanılır.

Bu dönemde kişinin spor yapması önemlidir ve beslenmeye de dikkat edilmelidir.

İç hastalıklarından şüphelenilmesi halinde kişiden genel kan tahlilleri alınır. Eğer tetkikler sonucunda iç hastalık (kansızlık, karaciğer, böbrek hastalığı, guatr gibi) olduğu gözlenmişse kişi bir iç hastalığı uzmanına yönlendirilir. Bu hastalıkların tedavisinin yapılması halinde kaşıntı da yok olacaktır.