Kapat

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur ?

Trafikte istediğiniz kadar tecrübeli ve dikkatli olsanız da anlık bir ihmalle ya da karşı tarafın dikkatsizliği sebebiyle bir trafik kazası yaşayıp Kaza Tespit Tutanağı doldurmanız mümkündür. Özellikle de kuralların tam olarak uygulanmadığı, herkesin kendi başına buyruk hareket ettiği ülkemizde hergün yüzlerce trafik kazası gerçekleşmekte. Bunların çoğu maddi hasarla kalırken kimi zaman maalesef yaralanmalara ve ölümlere sebep olan kazalar da yaşanabilmekte.

Eğer başınıza sadece maddi hasarlı bir trafik kazası geldiyse neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Örneğin kavşaktan dönerken başka bir araçla kafa kafaya vuruştunuz. Ya da ışıklarda beklerden arkadan bir araç gelip size çarptı. İşte bu durumda neler yapılması gerekiyor? 2008 yılından beri yürülükte olan Kaza Tespit Tutanağı uygulaması sayesinde işler oldukça hızlı ilerliyor. Karşı tarafla birlikte anlaşılıp Kaza Tespit Tutanağı doldurulduğunda trafik polisini bekleme derdiniz olmaz. Tutanağı eksiksiz bir şekilde 2 nüsha halinde doldurup imzalarsınız. Kazanın durumunu gösterir fotoğrafların çekilmesi de faydalı olacaktır.

kaza

Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur?

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri yazılır.

• 3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılır.

• 4, 5 ve 6 numaralı alanları iki taraf da kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurur.

• 7 numaralı alandaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu olmayıp, sadece sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)

• 8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ise doldurulur.

 • 9 numaralı alanda aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir.

• 10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.

• 11 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazarlar ve imzalarlar.

Kaza tespit tutanağı gerekli şekilde doldurulduktan sonra hasarı karşılaşaması için sigorta şirketine gönderilir. Ayrıca uyuşmazlık haline kaza yapan araçları yerinden oynatmadan, kazayeri ve şeklinin fotolarını plakalar görünücek şekilde çekip sigorta şirketinize göndermenizde fayda vardır.