Kapat

KIRMIZI KARINLI PİRANHA – Pygocentrus nattereri

KIRMIZI KARINLI PİRANHA – Pygocentrus nattereri

Kırmızı Karınlı Piranha (Red Belly Piranha) saldırganlığıyla ün yapmıştır ancak bu özelliğinin yanında gösterişli bir form ve renge de sahiptir. Bazı köpek türlerinde olduğu gibi kendine özgü taraftar kitlesi olan bir balıktır. Balığın saldırgan doğasını ön plana çıkarmak için abartılı gayretler gösterilmesi (günlerce aç bırakma, canlı hayvan yedirme vb.) türün yaygınlaşmasının önündeki en büyük engeldir.

Bu gerekçelerle yıllarca soğuk baktığım bir tür olan Piranha’yı besleyince farklı düşünmeye başladım. Şartlarını uygun hale getirip kendi hallerine bırakırsanız oldukça kolay bakılan ve keyif veren balıklar.

Gerçekten de piranhalar saldırgan canlılardır ve akvaryum hobisinde hobiciye zarar verebilecek nadir türlerden biridir. Bakacak kişilerin belirli tedbirleri alması şarttır.

Öncelikle iyi bir kapak gereklidir. Bu hem balıkların atlayıp kendilerine hem de hobicilere zarar vermemesi için önemlidir. Su değişimlerinde balıklar sıçramaya çok meyillidirler.

Kepçeyle yakalama sırasında mutlaka bir kap hazır bulunmalıdır. Balık yakalanır yakalanmaz kepçeyle beraber kabın içine konmazsa kepçeyi anında delik deşik ederek yere düşecektir. İnsanların yaralandığı olaylar genelde bu gibi durumlarda gerçekleşir. Çılgınca açılıp kapanan çeneye denk gelen bir yeriniz olursa ısırılmanız garantidir.

Akvaryumda dış koruma yapılmamış elektrik kablosu bulundurmamanızı tavsiye ederim. Özellikle yeni eklenen balıklar akvaryumdaki ilk günlerinde stres ve etrafı tanıma çabaları nedeniyle hemen herşeyden bir ısırık alırlar.

Bakılacakları akvaryum olabildiğince büyük ( min. 250 lt) seçilmelidir. Kuvvetli mekanik filtrasyon şarttır. Su değişimlerinden hoşlanırlar. Açıkcası hiçbir çiklit türünün dayanamadığı kadar amonyak, nitrit ve nitratı tolere edebilirler. Geniş çaplı su değişimlerinden de etkilenmezler.

Yavruluktan itibaren çok hızlı büyüyen piranhaları genç erişkinliğe dek granül yemlerle beslemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde balıkların birbirine özelikle de gözlerine zarar vermesi engellenebilir.

Beslenmelerinde kuru yemlere ek olarak arasıra ciğer ve balık eti verilebilir. Özellikle fileto tarzında balık etleri hem kolay hem de az kirleten bir yem çeşididir. İlginç bir şekilde Piranhalar aşırı kalabalık olup rekabete girmedikçe sanıldığı kadar iştahlı değildirler. Bazen balık veya ciğer gibi yemler bile saatler içinde bitirilebilir. Bu nedenle aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır.

“KIRMIZI KARINLI PİRANHA – Pygocentrus nattereri” üzerine 1 yorum

  1. mavimobi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam