Kapat

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Ve Kış Aylarında Zayıflamak İçin Diyet Önerileri

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme ve Zayıflamak İçin Diyet Önerileri

Vücudun ve metabolizmanın kendisini korumaya almış olduğu kış ayları, kilo alımının en yoğun olduğu dönemlerdir. Çünkü vücut ve metabolizma daha yavaş çalışmaya başlamıştır. Bunun için kış aylarında zayıflama nın zor olduğu aylardır. Yine de sağlıklı beslenerek, diyet önerilerini uygulayarak ve fazla kalorili yiyecekler tüketmeyerek kilo verilmesi mümkündür. Yaza fit olarak girmek isteyenler, kışın yediklerine mutlaka dikkat etmek zorundadır.

Kış Aylarında Zayıflamak

Hem vücut ve metabolizma hızı yavaşladığından hem de fiziksel aktivite azaldığından, kış aylarında zayıflama oldukça zordur. Kararlı davranırsanız ve dikkatli beslenirseniz; kışın kilo verme sizin için o kadar da zor olmayacaktır. Kışın fazla hareket olmadığı için, fazla su içme ihtiyacı da duyulmamaktadır. Metabolizmanızı güçlendirmek adına, su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Susamış olmasanız bile, yeterli miktarda su tüketmeniz ve dikkatli beslenmeniz kilo vermenize oldukça yardımcı olacaktır. Kış sebzeleri de kilo vermek için oldukça iyi bir alternatiftir. Karalahana, beyaz lahana, brokoli, pazı, kereviz, ıspanak ve pırasa gibi kış sebzelerinden tüketerek, sağlıklı beslenme ile hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Böylece aç kalmadan sebzelerden aldığınız vitaminlerle sağlıklı olarak zayıflayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

kış aylarında zayıflama konusunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, güne sıkı bir kahvaltı ile başlamaktır. İyi bir kahvaltı hem direncinizi koruyacak, hem de kilo kontrolünde size büyük ölçüde yardımcı olabilecektir. Kahvaltı yaptığınızda metabolizma hızınız da yavaşlamayacaktır.

Hava soğuk olduğundan, terleme az olacağı için su içme ihtiyacı da fazla duymazsınız. Eğer kışın kilo vermek istiyorsanız; yeterli miktarda su içmeye de özen göstermelisiniz. Çünkü metabolizmayı çalıştırmak için suya ihtiyaç vardır.

Siyah çay ve kahve yerine, bitki çayları tercih etmeniz içinizi ısıtacaktır. Daha önemlisi, kuşburnu c vitamini eksikliğine; rezene çayı da gaz problemlerine iyi geldiğinden sağlık açısından da koruyucu olacaktır. Böylece sağlığınıza da gereken önemi vermiş olursunuz.

Kış Diyeti Sayesinde Zayıflama

Pek çok insan kış aylarında zayıflamak için yapılacak diyetler konusunda bilgi sahibi değildir. Uygulayacağınız diyette hem sağlıklı hem de kalorisi düşük yiyecekler yer almalıdır. Sabahları kahvaltılı gevrek olarak yulaf ezmesi tercih edebilirsiniz. Uyandığınızda elma sirkeli bir bardak ılık su içebilirsiniz. Bir adet yumurta, 2 sivri biber ve 3-4 parmak az tuzlu peynir tüketebilirsiniz. Öğlen bir kase çorba, közlenmiş biber ve 4 ızgara köfte yerken; akşam da 4 kaşık bulgur, 4 kaşık yeşil mercimek gibi az porsiyon yemek yiyebilirsiniz.

Buna benzer Sağlık konularını sitemizden takipedebilirsiniz.