Kapat

Kış Depresyonu: Mevsimsel depresyon ile nasıl savaşılır

mevsimsel depresyon

Kasvetli kış günleri birçok insanı üzebilir. Mevsimsel depresyon Güneş bittiğinde ve günler kısaldığında, kış mavileri bizi en iyi şekilde yorgun bırakıyor ve gerçekten bir şey yapmak istemiyor ama yatakta kalmak istemiyorsunuz.

Kış boyunca üzgün veya daha az enerjik hissediyorsanız, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz; birçok insan mevsimsel depresyondan etkilenir. İyi haber şu ki, bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Blues’u yenmenin bazı yolları.

Kendinizi ışığa maruz bırakın

Işığın eksikliği, kışın düşük ruh haline neden olan ana nedendir. Dışarıda daha fazla zaman geçirmelisiniz, sabah yürüyüşleri yapın. Zamanınızın çoğunu içeride geçiriyorsanız, çalışma ortamını işyerinizi pencerenin yakınında organize edin. Lambalarınızı ve tavan lambalarınızı yakarak  bulunduğunuz ortamı aydınlatın, ortamı aydınlatmak ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Aktif kalın

Spor yapmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak kesin bir yoldur. Spor salonuna git, biraz yoga yap, hatta dans et. Mesele hareket etmeye devam etmek. Herhangi bir fiziksel aktivite, mutluluk duygusuna katkıda bulunan hormon olan serotonin üretimini teşvik ettiği için ruh halinizi artırabilir.

Sağlıklı diyetle beslen

Özellikle kışın rahat yiyecekler aldıktan sonra herkes daha mutlu olur. Bu sezon diyetinizi dengeli, doğal ve sağlıklı tutun. Taze meyve ve sebzeler yiyin ve süt ürünlerini unutma: sağlığınız için gerekli protein ve kalsiyum içerirler.

Kaliteli uyku var

Mevsimsel depresyonla savaşmaktan bahsettiğimizde sağlıklı bir uyku ana araçlardan biridir. Tutarlı bir uyku düzenine sahip olmaya çalışın ve gece yarısından önce yatağa gidin. Yatmadan önce odayı havalandırmayı unutmayın.

Sosyalleştirmek

Kış, örtünün altında kıvrılmakla ilgili değil. Yılın bu zamanı aslında oraya çıkmak ve aktif olarak sosyalleşmek için iyi bir zaman olabilir. Aile üyelerinizle veya bir grup arkadaşınızla bir araya gelebilir ve farklı eğlenceli aktivitelere katılabilir, oyun; bir kafeye gidin, bir sergiyi ziyaret edin vb.

Kışın sizi evde tutmasına izin vermeyin! Aydınlatmak ve bu soğuk, kasvetli sezondan en iyi şekilde yararlanmak için bu hileleri kullanın.