Kapat

Kış İçin Akü Bakımı

KIŞ İÇİN AKÜ BAKIMI

akü bakımı

Yavaş yavaş gelmekte olan kış mevsimi aküleri yıpratmakta ve zor günler yaratmaktadır. Bir kaç basit uygulamayı gerçekleştirirseniz aküler kışı rahat atlatır ve kış sonu da sağlıklı kalabilir.
Bazen olacakları bilebiliriz. Her yıl kış gelir,kış aküyü yıpratır bununla birlikte akü sorunu nedeniyle çalışmayan araç sayısı artar. Bunu iyi kötü herkes bilir. Peki sebebini biliyor muyuz? Bu durumun üç nedeni var;

 

 

Peki Ne Yapmalıyız.

  • Termometre sıfır derecenin altına yani eksiğe düştüğünde akünün performansı da ısı gibi düşer.Örneğin -20 derecede  akünün performansı yarı yarıya düşer.Bu duruma karşı uygulanacak  tek  çözüm aracımızı ısıtmalı bir park alanına bırakmak.
  • İkinci neden koltuk ısıtıcıları,dizel motorlu araçlarda motorun ön kızdırıcıları,ısıtma özellikli arka camlar vb. aküden enerji alan donanımlardır.Bildiğiniz gibi araç uzun mesafede kısa mesafedekinden  daha az yorulur.Çünkü kısa mesafeler aküye ekstra şekilde yük getirir.Bu yükü azaltmanın en basit yolu elektrikli yardımcı aygıtları kapalı tutmak ve kısa mesafeler bu aygıtları olabildiğince kullanmaktan kaçınılmalı.
  • Üçüncü neden yeterli düzeyde yapılmayan akü bakımlarıdır.Akü bakımlarını düzenli olarak yaptırmak çok kolay olmasına rağmen bir çok zaman ihmal edilir.Bununla birlikte de bakım işlemi ve maliyeti artar.Aküye kaçan nemli pislik ,aküyü boşaltan elektrik kaçaklarına sebep olur.Nemli pisliği sık temizleyin.V kayışı standart kaydırmasını yapmıyorsa alternatör tam güç çalışmaz bu yüzden de  aküyü yeteri kadar şarj edemez .V kayışını düzenli olarak kontrol ettirin.Akünün şase ile bağlantı kurduğu yerde asla ve asla pas olmamalıdır.Çünkü pas elektrik akımına direnç uygulayan bir madde olduğundan akımı hatırı sayılır şekilde düşürür.Pas tutmasına izin vermeden sık sık temizleyin.Akü başları ve bağlantı uçlarının temizliğini aksatmayın.Hasar gören kutup başlarını kesin ve kutup başlarını yağlayın.Akü çubuklarının arı su ile tamamen kapalı olması gerektiğini unutmayın.Tamamen kapalı olup olmadığını kontrol edin.Akü içerisinde bilindiği gibi asitli su olur bu su eksik ise arı su ile tamamlayabilirsiniz.Kısa sürekli bu bakımla akünüzün kışı rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.Akü bir şarj aracıdır o yüzden en önemlisi de belli dönemlerde akünüzün şarjını servise kontrol ettirin.

Ayrıca Otomobil bölümümüzde bir çok faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz.

“Kış İçin Akü Bakımı” üzerine 1 yorum

  1. Serap says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam