Kapat

Kış Lastiği Zorunlu Mu? Kar Lastiğinin Avantajları Ve Fiyatları

Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Yakın zamanda kışın kullanımı zorunlu hale gelen kış lastikleri hem yasalaşması ile hemde kışın gelmesiyle araç sahibi olanların aklında soru işareti yaratmaya başladı. Kışın özellikle karlı havalarda kaza oranı artmaktadır. Bunun sebebi kar yada buzlanma oluşumundan dolayı aracı kontrol etmenin her zamankinden daha zor olmasıdır. Kış lastiği kış aylarında kazaların azalması adına üretilen ve piyasaya sürülen bir üründür. Kış lastikleri çoğu zaman “kar lastiği” adıyla da kullanılmaktadır. Belki de bu yüzden kış lastikleri sadece karlı zeminlerde kullanılabilir diye yanlış bilgiler kulaktan kulağa dolaşmakta. Oysa ki bu bilgi tamamı ile yanlış bilgidir. Hava sıcaklığı belli bir derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanılması doğrudur. Uzmanlar ise hava sıcaklığının 7 derece ve daha düşük dereceye gelmesi durumunda kar lastiği kullanımı tavsiye eder. Bunu da yaz lastiklerinin 7 derecenin altında etkisini kaybetmesine dayanarak söylemekteler. Yaz lastiği adı üstünde yaz havasına uygun üretildiği için 7 derecenin altında kauçukları sertleşerek etkinliğini kaybeder. Yaz lastiklerinin kauçuklarının sertleşmesi ile de fren mesafesinin uzaması ve yol tutuşunun azalması sorunu ortaya çıkar.

Yasal zorunluluk

Kar lastiği diye de bilinen kış lastiği yeni çıkan yasayla kış aylarında zorunlu hale geldi. Kış aylarında kışa uygun lastik takmayanlara yada aracında zincir bulundurmayanlara cezalar uygulanmakta. “Kış lastiği zorunlu mu ?” sorunuzun cevabı yeni yasalara göre kesinlikle evet kış lastiği zorunlu.  Kış lastiği aslında kullanıldığında büyük kolaylıkta sağlamakta. Buzlanma yada kar kaplı zeminlerde zincir takma derdinden sizi kurtaracak tek çözüm. Elbette kimse soğuk havada, buzların, karların arasında zincir takma çilesi ile uğraşmak istemez. Bu çile ile uğraşmak yerine senede 2 kere lastiğinizi mevsime uygun değiştirmeniz yeterli.

 

Kar lastiklerini 4 tekerleğe de takmak elbet maliyeti arttıracaktır. Ama Sadece öne veya arkaya takılan kış lastiği yeterli değildir. Hatta yararı olacağı bile şüphe konusu. Özellikle kulaktan dolma bilgiler ile aracın çekiş tarafına göre 2 tane lastik takılmasının yeterli olacağı lafı bir çoğunuzun kulağına gelmiştir. Önden çekişli aracın ön tekerleklerine yada arkadan çekişli aracın arka tekerleklerine kış lastiği takılması size fayda sağlamayacaktır. Kış lastiği fiyatları aracın markası ve aracın modeline göre değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyat vermek gerekirse kış lastiklerinin fiyatı 200 ile 250 TL arası değişmektedir. Kış Lastiği Zorunlu Mu? Kış Lastiğinin Avantajları Ve Fiyatları adlı makalemiz için yorum alanını kullanarak soru veya sorunlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

Ayrıca Otomobil bölümümüzde bir çok faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz.

“Kış Lastiği Zorunlu Mu? Kar Lastiğinin Avantajları Ve Fiyatları” üzerine 5 yorum

  1. Hürkan Dilek says:
  2. samurat2000 says:
  3. Agpazarlama says:
  4. Vmedyam says:
  5. Gülcan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam