Kapat

Krank Mili Nedir?

Krank Mili Nedir?

Krank Mili, piston ve pistonlardan aldığı doğrusal hareketi biyel ve biyel kolları yardımı ile döner süreli dairesel harekete çeviren ve bu hareketi volan ve kavramaya ileten bir mildir.

Krank mili pistonların karşılıklı hareketini bir eksen etrafında dönen harekete çevirir.Pistonlu motorlarda biyel kolun yardımı ile doğrusal hareketi dairesel harekete dönüştürerek volan ve eksantrik mili yardımı ile aracın hareket etmesini sağlar.Krank Milleri,ana yatak,biyel kol muyluları,denge ağırlıkları ve flanş gibi kısımlardan oluşur.

Motorların supap hareket mekanizmaları, krank miline bağlı bir dişliden hareket almaktadır. Yakıt pompaları ve ilk hareket supaplarının çalışmalarını sağlayan kam (eksantrik) mili de krank mili tarafından döndürülmektedir.

Krank pin yatakları ile jurnalleri arasındaki sürtünme yüzeylerinin yağlanmasında, krank mili içine açılan yağ kanallarından faydalanılmaktadır.Bu kanallar hem krank mili ve hem de krank pin yatay eksenleri yönünde açılır ve analar krank kollarına paralel olarak açılmış kanallarla birleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam