Kapat

KUHLİİ ( Acanthophthalmus kuhlii) Hakkında Bilgi

Anavatanı Sunda Adaları, Sumatra ve Java Adaları olan kuhliilerin vücutları küçük ve uzun biçimlidir. Gözleri küçük ve saydam bir deri ile örtülüdür. Bu saydam deri bir zemin balığı olan kuhliilerin zemindeki malzemeler yüzünden gözlerinin yaralanmasını engeller. Gözlerinin altında diken şeklinde çıkıntılar bulunan türün ağzı alt konumlu olup üç çift bıyığa sahiptir. Vücutları sarı ton üzerine koyu renkli bantlar (siyaha yakın kahverengi) bantlarla süslenmiştir. Eşey ayırımı oldukça zor olmakla beraber dişiler erkeklere oranla daha büyük olur. Türün yetişkin boyu 10-12 cm. kadardır.

Kuhliiler temiz, berrak ve taze olmayan suları severler. Bu tür ışıktan pek hoşlanmadığı için genellikle kovuklarda saklanır ve ortalık kararınca ortaya çıkar. Bu bakımdan akvaryumlarında bol bitki ve saklanacak kovuklar olması yararlı olacaktır. Hemen hemen her türle rahatça yaşar. Zemin balığı olarak akvaryum zemininin artıklardan temizlenmesinde çok faydalıdır. Yem seçen bir tür değildir. Fakat bu türün beslenebilmesi için zemine yeterli yem düşmesi sağlanmalıdır. Eğer zemine yem düşmüyorsa zemin yemleri kullanılabilir.

Üretim için su sıcaklığı 26 0C ve bol bitkili bir akvaryuma konulan 1 erkek 2 dişi balık bir süre sonra akvaryumun üst kısmına hava kabarcıklarından yaptıkları bir yuvaya 25-35 adet yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar akvaryumdan bir pipet yardımı ile tamamen cam bir akvaryuma alınıp akvaryum suyu iki günde bir filtre yardımı ile kısmen yenilenir. Su sıcaklığı 26 0C sabit olmalıdır. Bu akvaryumda da saklanma yerleri olmalıdır. Çünkü yumurtadan çıkan yavrular da aynen ebeveynleri gibi ışıktan kaçacaklardır. Yavrular yine diğer türlerde olduğu gibi haşlanmış yumurta sarısı ile beslenebilir.