Kapat

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali / Kitap Özeti

Eserin Adı : Kuyucaklı Yusuf
Yazar : Sabahattin Ali
İlk basım : Ocak 1999
Zaman , Mekan ve Yer : “Kuyucaklı Yusuf” adlı romanda yazar Sabahattin Ali, Yusuf ‘un Kuyucak da ki evi, Çineli Kübra ve annesinin yaşadığı kulübe ve bayram alanı haricinde mekanları tasvir etmemiştir. Bunun yanı sıra genelde tabiat ananın bizlere sunduğu güzellikler romanda yer almıştır. Yani romanda yer sınırlaması yoktur. Kuyucak, Nazilli ve Edremit’in doğası (zeytin bahçeleri, yamaçlar, koruluklar ve coğrafi özellikler)romanda karşımıza çıkmak. Bu doğal güzellikler ise yazarın tasvirleriyle okuyucunun beyninde gerçeğine yakın bir şekilde canlanır.

Zaman olarak roman, geniş bir zamanı içermektedir. 1903 yılında Yusuf’un ailesin öldürülmesiyle yazar romanına başlar. Ancak asıl olayların başlaması bundan 10 yıl sonra Yusuf ‘un büyümesi ile karşılaştığı güçlüklerin anlatılmaya başlanmasıyla başlar. Yusuf’un başından geçen bu olayların bitimi ise Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar sürer.

Mekanın Kültürel Özellikleri :Edremit’te cuma gezintileri de mahallede ki çocukların mühim eğlencelerinden biri idir.Daha perşembeden helva filan yaptırılır , Cuma günüde fırına kağıt kebebı veya güveç verilirmiş o zamanlar. Kahramanımız bu yaptığı gezilerde yaşadıklarını çok eski bir özlemle anlatıyor.Aslında bu özlem bütün yetişkenlerin özlemidir. Ayrıca Edremit’te bayramlar da çocuklar oruç tutar , namaz kılmaya çalışırmış. Bayramın ilk günü de en süslü kıyafetlerini giyer bayram alanına giderlermiş.
Kahramanın Bulunduğu Toplumda ki Çocukların Özellikleri : Edremit’te en itibarlı ve en sözü geçen çocuk sınıfı , kabadayı ve aynı zamanda ağırbaşlı olanlardı. Bunlar her şey için kavga etmezle fakat kavga ederlerse de ucunda ölüm olsa da kavgalarını bırakmazlardı .
Bir hayli insafsız , haylaz , kavgacı çocuk kabadayılarda vardı. Durup dururken kavga çıkartır, vukuat çıkartırlardı. Mahalle bunlardan yaka silkerdi.
En istihfaf edilenler, yüzsüz ,korkak, yılışık ve haylaz olanlardı .Bunlar genellikle memur çocuğu olup hakiki kabadayılar tarafından hor görülürlerdi.
Bir de aşırı korkak , özgüvensiz etliye sütlüye karışmayanlar vardı. Bunlarla kimse uğraşmazlardı.
Yazar Sabahattin Ali : Sabahattin Ali’nin bu kitapta olayları Aydın’da başlatmasının bir sebebi de Aydın ortaokulunda Almanca öğretmenliği yapmış olması olabilir. Orada insanları kültürleri , hayatları ve belki de kitabımızın kahramanı olan Yusuf’u orada tanımış bile olabilir ve ilginçtir ki bir cinayetle açılan Kuyucaklı Yusuf yine bir ölümle son bulur o da Muazzez’in ölümüdür.Anlaşılıyor ki yazarımız ölümü hem kurtuluş hem de direniş simgesi olarak görüyor.Aslında ölüm toplumsal duyarsızlığın açığa çıkarılma aracıdır.
Eserin Türü : Bu kitap lirik aşk romanıdır.

Olay Dizisi : Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Kuyucak köyünü eşkiyaların basması ile Yusuf adındaki çocuğun ailesinin öldürülmesi ve Yusuf’un yaralanması.
Kaymakam Selahattin Bey’in olayı incelemek için Kuyucak’a gelmesi ile kimsesiz kalan Yusuf’u sahiplenmesi ve onu evine götürmesi.
Kaymakam’ın karısı Şahinde hanımın Yusuf’un eve gelmesinden duyduğu huzursuzluğu Kaymakam’a yansıtması ve aralarında çıkan tartışma.
Kaymakam’ın Edremit’e tayini çıkması ile Yusuf’un alışık olmadığı dahası anlayamadığı şehir hayatında kendini yalnız bulması.
Yusuf’un Edremit’ deki hayatına uyum sağlıyamaması ve Edremit’in zenginlerinden Hilmi Bey’in oğlu Şakir’i Muazzez’e laf attığı için bayram alanında dövmesi.
Şakir’in Yusuf’tan intikam almak için yaptığı planlar neticesinde Şakir’in, tecavüz ettiği Kübra ve annesini Yusuf’un yanına yollaması ve Yusuf ‘u kötüleme hareketleri.
Aynı zamanda Şakir’in babası Hilmi Bey’in Kaymakam Selahattin Bey’i kumar oynayarak kendisine borçlandırması ve karşılığında kızı Muazzez’i oğluna almak istemesi.
Kübra ile annesinin Yusuf’a olan biteni anlatma girişimleri ve Yusuf’un Hacı Ethem tarafından Kübra’ların evinde bıçakla yaralanması.
Şakir’e kızını vermek mecburiyetinde kalan Kaymakam’ın, evine sığınan Kübra ile annesinin Yusuf ile beraber Kaymakam’a başlarına geleni anlatmaları ve Kaymakam’ın içinde bulunduğu zor durumdan çıkış yolu araması.
Yusuf’un olanı biteni arkadaşı Bakkal Ali’ye anlatması ve Ali’nin Muazzez’i kurtarmak için Yusuf ’a para teklif etmesi, karşılığında da Yusuf Ali’ye Muazzezle evlenmesini teklif eder.
Yusus’un Hacı Ethem’i bularak Ali’den aldığı parayla Selahattin Bey’in borçlarını ödemesi.
Muazzez’in olayları (Ali ile evlendirilmek istenmesini) öğrenmesi ve Yusuf ’a karşı duyduğu sevgiyi Yusuf ’a anlatması.
Yusuf ‘un Muazzez ile aralarında bir şey olamayacağını anlaması ve Muazzezle karşılaşmamak için eve nadiren uğraması ve Kuyucak’ da ki yaşantısını anımsaması.
Bakkal Ali’nin bir düğünde Şakir tarafından Öldürülmesi ve Şakir’in babasının mevkisi sayesinde hapisten kurtulması.
Kumar borçları yüzünden hastalanan Selahattin Bey’in ağır bir kalp krizi geçirmesi.
Yusuf’un Muazzez’i kaçırması ve evlenmesi.
Selahattin Bey’in Yusuf ’u kaymakamlıkta katip olarak görevlendirmesi.
Selahattin Bey’in bir gece kalp krizi geçirerek ölmesi.
Kocasının ölümünden sonra Şahinde Hanım’ın içkili eğlencelere daha sık katılmaya başlaması.
Yeni Kaymakam’ın Yusuf ‘u katiplikten alıp tahsildar olarak görevlendirilmesi ve bu görev nedeniyle Yusuf’un zeytin işçileriyle haşır neşir oluşu.
Şahinde Hanım’ın katıldığı İçkili eğlencelere kızı Muazzez’i de götürmeye başlaması.
Anne kız içki aleminde eğlenirken Yusuf ‘un evi basması ile silah çekip etrafa ateş etmeye başlaması ve Muazzez’in bu kurşunlarla yaralanması.
Yusuf’un Muazzez’i oradan alıp gitmesi ve Muazzez’in yolla, Yusuf’un kollarında ölmesi.
Muazzez’i elleriyle gömen Yusuf’un bilinmeyen bir yere doğru atını sürmesi.

Eserin Planı : Eser ailenin Edremit’ e yerleşmesiyle açılıyor , Muazzez’le evlenmesi ve Kaymakam’ın ölmesi ilerliyor ve galiba hikayenin tepe noktasına ulaştığı yerde Muazzez’in para için kendini sattığı yerdir. Muazzez’in ölmesiyle de hikaye sonlanıyor.
Kişi Çözümleme:
Yusuf : İçine kapanık, insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanmayan, sadece Muazzez’e karşı güler yüzlü, soğuk kanlı ve korkusuz aynı zamanda yardıma muhtaç olanlara yardım eden iyi kalpli bir delikanlı.
Toplumsal Yönü: Köy değerleriyle yetişmiş birisidir. Şehir hayatı ve insanlarını anlamakta zorlanır. Yeterli bir eğitim almamıştır. Sadece okuma yazma bilir.Devlet memurluğu yapmıştır.

Müezzez: İyi huylu, saf, temiz bir kızdır; Annesi ve babası arasında ki görüş farklılıkları ve huzursuzluklara karşı Yusuf ’un karşısında sevgiyle doludur. Ruhun da Yusuf ‘a olan sevgisi görünür.
Toplumsal Yönü: Edremit Kaymakam’ının kızıdır. İlk okulu bitirdikten sonra ud dersleri almıştır. Öğrenmeye, kendini geliştirmeye açık bir kişiliktir. Yusuf’un yiğitliğine, cesaretine hayrandır. Bu nedenle babasının mevkisinden dolayı kendisiyle evlenmek isteyenlerle evlenmek istemez ve Yusuf ‘a kaçar. Annesinin zoruyla gittiği eğlencelerden pek hoşlanmaz

Yan Kişiler :
Salahattin Bey : Hayatını deli gibi eğlenerek ve hayatın tadılmadık zevkini bırakmayarak geçirmiştir .Müşfik , bilgili , anlayışlı ve birçok yöndende eşi Şahinde Hanım’a katlanacak kadar da sabırlıydı. Eşi Şahinde Hanım ondan 15 yaş küçüktü. Müezzez’in doğumundan sonra içmeye başladı daha fazla Şahinde Hanım’a katlanamadığı için.
Şahinde Hanım : Cahil , sinirli , manen bozuk ve kapalı büyüyen bir genç kızdı .Kızının ihtiyaçlarını önemsemeyen , kızlarını işportaya konan bir malmış gibi davranan bir aileye sahipti. Yaşadığı yer mi , yoksa cahilliği mi acaba onu böyle asabi , terbiyesiz ve böylesine hırçın yapıyordu. Belki de onu böyle yapan asla gerçekleşmeyecek olan büyük arzularıydı.
Ali : Bakkal Şerif Efendi’nin oğludur. Muntazam mektebe giden ve hiçkimse ile kavga etmeyen bir çocuktur. Ayrıca Muazzez’e de aşıktı.
Kazım :Babasının manifaturacı dükkanında çalışan , hesaplı ve başkalarının üzerinden geçinen birisidir .
İhsan : Yusuf’un yakın arkadaşı ve aşırı gani gönüllü bir çocuktur.Ayrıca bu iyi kalpli ve mert bir çocuk olan İhsan’ın tek kusuru şımarık ve kavgacı olmasıdır.
Şakir: (Fabrikatör Hilmi Bey’in oğlu. )Baba parasıyla geçinen, süreki içki içen ,eğlencelerin hiçbirini kaçırmayan , kızlara sarkıntılık eden zengin bir adamdır .Ayrıca Yusuf’a da kin tutar.
Hacı Etem : Dalkavuk , serseri , kavgacı ve kabadayı bir insan.
Hulusi Bey : Avukat olan ve kumarbaz bir adamdır.
Hilmi Bey : Eski eşraf ailelerinden kibar bir adamdır.Şanssızlığı da Şakir gibi bir oğlu olmasıdır.
Kübra :Çine’li sapsarı yüzlü , bezgin , nefret dolu ama masum bir kız.
Kişileri Karşılaştırma :
Yusuf – Şakir :Yusuf içki içmezken Şakir sürekli içki içer ve Yusuf pis eğlencelere katılmaz , şımarık değildir fakat Şakir her türlü eğlenceye katılan , şımarık ve ahlaksız bir adamdır.
Çatışmalar: Romandaki çatışmaların kökeni Köy-Şehir çatışmasıdır. Diğer çatışmalar is bu çatışmanın alt kolları olarak görünür.
KÖY -ŞEHİR
KİŞİLER ARASI
Yusuf
Şakir
İYİ-KÖTÜ ARASI
Yusuf, Muazzez
Kaymakam
Selahattin Bey
Şakir,Hilmi Bey, Hacı Ethem, Şahinde Hanım
KAVRAMLAR ARASI
Yoksulluk, Mertlik
Zenginlik, Kahpelik
Bu çatışmalar Köy’ün doğallığı, orada yaşayanların masumluğu ve mertliği karşısında, Şehir’in yozlaşmışlığı, insanların mevkilerine ve paralarına aşırı güvenleri ve halkı entrikalarla ezişleri arasında gelişmişlerdir.
Sabahattin Ali’in bu romanda görülen entrikalar, Şakir’in tecavüz ettiği Çineli Kübra’yı Yusuf’un yanına yollayarak suçu Yusuf’un üzerine atmak istemesi, Hilmi Bey ve Hacı Etham’in Kaymakam Selahattin Bey’e kumar oynatarak onu kendilerine borçlandırıp, kendi çıkarları için kullanmak istemeleri, Selahattin Bey’in yerine gelen Kaymakam’ın tesir altında kalarak Yusuf’u katiplikten alıp tahsildar yapması şeklinde sıralanır.
Eserde Görülen Dönem Özellikleri: O dönem de bir evde sözü geçecek , hükmü yüreyecek yegane adam o evin erkeği olduğuna inanılırdı.İnsanlar konuşamıyor . Özgürlükleri yok , para her yeri yönetiyor.

Eserde yer alan “ özdeyiş” niteliğindeki cümleler ve açılımları : Benim en çok hoşuma giden cümle şudur ; Ömrünün bu en güzel gecesini , ömrünün bu en korkunç gününün takip etmesi mi mukadderdi?
Yazar bu cümlesinde aslında Allaha karşı bir sitem var .Zaten yazar şu paragrafta Allaha olan sitemini dile getirmiş : “…Öyle ya , madem ki hepsini Allah yapıyordu… O zaman kendilerine aynı muamelenin yapılmasını isteyecekler miydi?Allah hakkında ki düşüncesi pek ileri gitmiyor, onu her istediğini yapan korkunç bir şey olarak tasavvur ediyordu ;…..”
Eserdeki Olay Örgüsü:Bu hikayede aslında olayların kötü gitmesi kaymakam Salahattin Bey’in ölmesiyle başladı ve bütün bu olayların asıl suçlusu Şahinde Hanım’dır. Kendi kocasını hayattan bezdirdi . Alkolik yaptı . Kızını ölüme bir nevi olsa da sürükledi.Yusuf’u kandırdı.Aslında Yusuf’un başına gelenler biraz da kendi suçudur. Eğer okusaydı , uzak köylere gitmesi gerekmezdi .Hem ayrıca kaynanasının nasıl bir insan olduğunu bile bile yine de karısı Muazzez’i ona emanet etti.
Akım: Roman 1950’lerde başlayan olayların öncüsüdür. Kitapta yazar zenginlere , Allaha hatta Candarmaya bile bir sitem vardır.Materyalist bir yaklaşım vardır.
Karşılaştırma:Sabahattin Ali’nin ilk romanı olan Kuyucaklı Yusuf, kasaba romanı örneği olarak da ilklik taşır. Yazar, romanında bir kasabanın toplumsal yapısını, aşk öyküsüyle süsleyerek verir. Kuyucaklı Yusuf’ı uzleyerek yayımlanan İçimizdeki Şeytan’da II. Dünya Savaşı öncesi İstanbul’da aydınlar arasındaki değişik yönlerde yapılan tartışmaları, Kürk Mantolu Madonna’da da bir aydının çevresi ve ailesiyle olan uyuşmazlığı, bu uyuşmazlığın nedenleri verilir.

Eserdeki dil ve anlatım özellikleri : Romanda yalın bir dil kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan dilimizi sadeleştirme, edebiyatı herkese yayma egiliminden etkilenmiştir. Ne cümleler nede kelimeler karışıktır. Kelimeler olabildiğince basit, cümleler de genelde kisa ve kurallıdır.
Geçen dialoglar bize kişiler hakkında bilgiler verir .Örneğin :Şahinde Hanım’ın ve Şakir sürekli argo kelimeler kullanması gibi. Ayrıca betimlemeler çok iyi anlatılmıştır bu sayede yazarın tasvir ettiği yeri çok net bir şekilde aklımızda canlandırabilmekteyiz.

Sponsor Reklam