Kapat

Marka Nedir?

MARKA NEDİR?

Bir ürünün, bir şeyin tanınması yada bilinmesidir. Ürün yada şey biliniyorsa markadır.

Etrafımızda gördüğümüz her şey bir markadır. Yollarda gördüğümüz araçlar, holdinglerin bulunduğu binalar, gökdelenler, insanların üzerindeki kıyafetler, ayakkabılar, bakkaller ve bakkallerdeki ürünler markadır. Adını duyduğumuz gittiğimiz yada gitmediğimiz yerler, oteller, köprüler, kuleler, şehirler, ülkeler markadır.

Sinemada, TV’de izlediğimiz filmlerin yönetmenleri, oyuncuları markadır. Televizyonumuz, diş macunumuz, diş fırçamız, mutfak gereçlerimiz, tencere, tava, bardak v.b. bir sürü ürün? Yani hayatımızın içinde yer alan yada yer almayan her şey bir markadır. Üreticisi olduğumuz düşüncelerimiz bile bir çeşit markadır.

Markalarla bu kadar iç içe yaşamamıza rağmen ?Marka? denildiğinde aklımıza tekstil, gıda, otomotiv gibi günlük yaşantıda daha çok yer alan bazı ürünlerin isimleri geliyor. ?Bazı ürünler? dememdeki sebep bizlerin bir ürünün markasıyla benzer olan diğer ürünleri de adlandırıyor olmamızdır.

Bir ürün ilk olarak hangi isim altında çıkmışsa, benzer olan ürünlere de o marka ile hitap ederiz.
Yani biz ürünü bir marka ile genelleriz.

Kağıt mendil bizler için Selpaktır. Kağıt mendil satın alacağımız zaman ?Bir Selpak lütfen? deriz. Ve satıcı bize farklı markalardan bir paket kağıt mendil verir. Biz bir paket kağıt mendili alır gideriz. O anda bizim için önemli olan Selpak markalı kağıt mendile sahip olmak değil, kağıt mendile sahip olmaktır.

Bir çoklarımızın üzerinden çıkartmadığı Kot pantolonlar da markanın adını taşımakta olan denim kumaştan yapılmış olan jeanlerdir. ?Kot? bundan 40 yıl önce yurt dışında jean pantolonları görüp çok beğenen ve Türkiye piyasasına ?KOT? markasıyla sunan Muhteşem Kot?un soyadıdır. Üstelik ?Kot? firması üretime geçtiği yıl, üretimini durdurmuştur. Buna rağmen bizim ülkemizde Jean olarak isimlendirilmiş pantolona da, ?Denim? olan kumaşa da ?Kot? denilmektedir. Kot pantolon, kot şort, kot gömlek, kot kumaştan ayakkabı, kot kumaştan çan

“Marka Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. smtk says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam