Kapat

Melatonin Hormonu Nedir?

Melatonin Hormonu Nedir? Melatonin hormonu beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vucudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon diğer aktioksidan tesirlerini de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor.Yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabiliyor. Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon.İşin can alıcı noktalarından birisi hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Avrupa’da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından sonra yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir hususda çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları. Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa duyarlı. Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş. Bilimsel bir gerçek. Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın.. Unutmayın körlerde kanser olma orani 0′ a yakındır.

Ayrıca geceleri,televizyon, bilgisayar ve cep telefonu vb. elektronik aygıtların olmadığı ya da prize takılı bulunmadığı bir ortamda uyumaya çalışın, prize takılı olan aygıtlar siz uyurken, enerjinizden çalar ve zinde kalkmanızı zorlaştırır..
(Dolayısıyla da 2 saatte alacağınız uykuyu 4 saatte alırsınız.)

 

Bu makaleden ayrı 10 adımda sağlıklı uyku için yapılması gerekenleride okumanızı tavsiye ederiz. Yada Güzel Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Adlı makalemizede bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam