Kapat

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Günümüzde hareketsiz yaşam, stres, tirod bezlerini düzensiz çalışması gibi bazı faktörler; kilo verememizde büyük etki yapıyor malesef. Durum böyle olunca bu faktörler zayıflammaızda etkisi büyük olan metabolizma hızını yavaşlatıyor.

Metabolizma hızı yavaş olan kişiler günlük hayatlarında çok hareket etmiyor ve yanlış besleniyorlarsalar daha fazla kilo sorunu yaşamaya mahkum oluyorlar.

Metabolizmanın hızı kişiden kişiye fark gösterir. Metabolizmamızın hızını belirleyen en önemli etmen vücut kas dokusudur. Kas kitlesi arttıkça metabolizmamızın hızı artar. O nedenle sporcuların, kas kitlesi kadınlara göre daha fazla olan erkeklerin metabolizma hızı daha fazladır.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır

Düzenli uyuyun. Gece en geç 24.00’de uyuyun, sabah en geç 07.00’de uyanın. Çünkü vücut kendini uykuda onarır.

Düzenli olarak aerobik egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık bir tempolu yürüyüş yapın.

Ağırlık çalışmayı ihmal etmeyin. Metabolizma hızının en belirleyici faktörü kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.

Kola, gazoz gibi asitli ürünler yerine su için.  Su insan vücudunun en önemli bileşenidir. İyi bir metabolizma, iyi bir dolaşımdan bu da iyi bir boşaltımdan geçer. O nedenle günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap verin. Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yeseniz yeterli olur.

Metabolizmayı en çok çalıştıran yiyecekler proteinlerdir. Beslenmenizde dengeli bir şekilde protein tüketin. Ancak hiç karbonhidrat almadan sırf protein yenilerek yapılan diyetler son derece yanlış. Bu tür diyetlerle hızlı kilo verilse bile, damar hastalığına yakalanma riskini artırdığı biliniyor.

Az az sık sık yemek metabolizmayı canlı tutuyor.

Yemeklerinizin yanına eklediğiniz iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizmamız üzerine olumlu etkileri var.

Lif oranı yüksek olan yiyecekler, özellikle taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünleri de düzenli tüketmek şart.

Metabolizmayı hızlandıran sıvılar

Yeşil çay için. Kahve ve çay içerdiği kafein içeriği nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Ancak çok fazla tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye göre daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.Bu önerileri dikkate alırsanız metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz böyle olunca kilo problemi çok sık yaşamazsınız.

Bu yazımızın dışında sizlerin Çok Uyumamızın Nedenleri başlıklı makalemizide incelemenizi öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam