Kapat

Meteoroloji Nedir?

Meteoroloji Nedir?

Atmosferin bütün şartları “hava durumu” diye tanımlanır. Sıcak-soğuk,kuru-yağışlı,güneşli-bulutlu, rüzgarlı veya durgun, ne olursa olsun, “hava durumu” söz konusudur. Hava durumu günden güne değişir ve bu değişimlerin bir yıl içindeki topluca etkileri “mevsim”leri oluşturur.

Havadaki değişikliklere sebep olan nedenler çeşitli ve gerçekten çok karmaşıktır. Fakat bu konuda en büyük, en önemli etken “güneş” tir. Güneşin sıcaklığı suyu buharlaştırır ve havayı ısıtır. Böylece, gökyüzünde su buharını taşıyan sıcak hava akımları yükselir. Havanın soğumasıyla, havadaki su buharı yağmura,daha şiddetli ısı düşmelerinde kara dönüşür. Bunlar tedricen (yavaş yavaş) veya birden (şiddetli) olur. Şiddetli olduğu zaman “fırtına” lar meydana gelecektir.

İngiltere’de yaklaşık olarak 200 “meteoroloji istasyonu” vardır. Meteoroloji istasyonları havanın izleme, hava durumları hakkında raporlar verme ve yakın hava değişikliklerini duyurma işiyle görevlidir. Başka türlü söylemek gerekirse, yakın bir yağmur beklendiğini, fırtına çıkacağını, don olacağını,güneş açacağını,ısının yükseleceğini bilimsel yollarla önceden kestirir ve çeşitli yollardan (gazete,radyo, televizyon gibi) bütün ülkeye duyururlar.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi, “meteoroloji”, hava durumlarını inceleyen, değişimleri izleyen, çeşitli belirtilerden yararlanarak “havanın nasıl olacağı”na ilişkin tahminler yapan bilim dalıdır.

“Meteoroloji Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. oLcY says:
  2. TheodoreT says:
  3. weqale says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam