Kapat

Migren Hastalığı Nedir? Migren Hastalığı Hakkında Bilgiler.

Migren: Genellikle baş ağrısı olarak tanımlanan, bazı zamanlarda yüze, dişe, çeneye de yansıyan ağrı ve rahatsızlık hissidir.
Nedenleri: Migrenin bazen hiçbir tıbbi sebebi olmadan gerçekleşebilirken bazen de yüz, boyun, kafa derisi hastalıkları, baş ve boyun siniri hastalıkları, kafa içi damarlarda genişleme ya da daralmayla karakterize de görülebilir. Bunların yanı alkol, sigara dumanı, parfüm, deterjan gibi keskin kokular, az ya da çok uyuma, parlak ışık, yüksek ses, açlık hali de migren nedeni olabilir.
Belirtileri: İlk ve tipik belirtisi tek ya da çift taraflı zonklayıcı ağrıdır. Ağrıya bulantı, kusma, uyaranlardan rahatsız olma, gündelik
işlerini yapamama, konsantrasyon dağınıklığı da eşlik edebilir.
Tedavi ve Korunma: Migren tanısı konduktan daha sonra
çeşitli tedavi alternatifleri var. Ilık ve en fazla
kullanılan ilaç tedavisidir. Baş ağrısı başlamadan önce nöbeti önleyen, nöbetin şiddetini azaltan görülme sıklığını indiren çeşitli ilaçlar vardır. Bunun dışında ise fizik tedavi, konuşma terapisi ve stresle baş etme mekanizmaları da tedavi edici olarak kullanılabilir.
Migren krizi esnasında bize verilen ağrı kesici ilacımızı içmeli, sakin, sessiz, karanlık bir odada uyumalı, mide bulantı ya da kusmamız varsa doktor kontrolünde iğne tarzında kusmayı engelleyecek ilaç yaptırmalıyız. Migrenden korunmak için ise hayatımızın bütününü düzene sokmalıyız. Aç kalmamaya dikkat etmeli, televizyonun bilgisayarın başında çok vakit geçirip gözlerimizi yormamalıyız. Aşırı yorgunluk bu hastalar için çok önemli olduğundan dinlenme vakitleri belirlemeliyiz. Stresten uzak durmalı bunun için de yürüyüşler yapmalıyız.

Sponsor Reklam