Kapat

Mk I kruvazör Tankı Hakkında Bilgiler

Mk I kruvazör Tankı Hakkında Bilgiler
Mk I Kruvazör Tank (A9) Birleşik Krallık ordusu tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan kruvazör tank sınıfında bir zırhlı savaş aracıydı.

A9 modeli 1934 yılında Vickers firmasından Sir John Carden tarafından , Mark II Orta Sınıf Tankın başarılarından etkilenerek tasarlandı. Ancak büyük buhran dönemi sürmekteydi ve bu sebepten tankta bazı kesintilere gidildi. Tareti bulunan ilk İngiliz tankıydı. Zayıf bir zırha sahip en fazla 14 mm lik dikey zırha sahip bir tanktı.
Sürücü kompartımanı ve savaş kompartımanı birleşikti. Taretinde 2-pounder (40 mm) top ve eş eksenli Vickers makineli tüfek bulunuyordu. Sürücü kısmında ise üzerilerinde birer makineli tüfek bulunan iki küçük taret bulunuyordu. Her makineli tüfeğin bir adet silahçısı bulunuyordu. Bunlarla beraber tank 6 kişilik mürettebattan (Komutan, silahçı,yükleyici,sürücü, 2 x makineli tüfekçi) oluşuyordu.
Tank için 1936 yılında denemelere başlandı ve 1937 yılında 125 adet sipariş verildi. Bunlardan 75 tanesi Harland and Wolff, ve 50 tanesi ise Vickers firmaları tarafından üretildi. Tankta orijinal Rolls-Royce araba motoru kullanıldı. Ancak istenilen gücü üretemeyen bu motorun yerine daha sonra AEC otobüs motoru kullanıldı. .
Daha sonraki Valentine tankında da aynı alçak gövde ve süspansiyonlar vardı. Ancak zırhı daha kalındı.
A9 ağırlığı 12 ton, boyu 5.8 metre, yüksekliği 2.65 metre ve genişliği 2.5 metreydi. Karayolunda en fazla 40 km/s hıza, arazide ise 24 km/s hıza sahipti. Karayolunda en fazla 240 km menzile sahiptir.
Kruvazör tank özellikle Fransa, Yunanistan ve Kuzey Afrika cephelerinde etkili oldu. Sahip olduğu 40 mm lik top Alman tanklarını etkisiz hale getirmeye yetiyordu. Ancak tankın ince zırhı aracı korumada yetersiz kalmaktaydı.
Yürüyen aksamı bazen büyük sorunlar çıkartıyordu. Tank kendi ekseninde dönüp duruyordu.
Bu tank Fransa Seferi sırasında İngiliz 1inci Zırhlı Tümeni tarafından kullanıldı. 1941 yılında Kuzey Afrika Cephesinde ise İngiliz 2nci ve 7nci Zırhlı Tümenleri tarafından kullanıldı.

Mark I CS
Taretinin üzerinde (94mm)lik obüs bulunuyordu. Bu obüs sadece sis bombası atıyordu. +0 adet mermi taşıyabiliyordu.

Kaynak : tr.wikipedia.org