Kapat

Mors Alfabesi

Mors Alfabesi

 

Mors Abecesi, Amerikalı bir ressam ve heykelci olan,sanat öğrenimi için İngiltere’ye gelen Samuel Morse (1791-1872) tarafından buluş edilmiştir. Amerika’da Charleston’da doğan Samuel Morse,Philips Akademisi ve Yale Üniversitesi’nde ,okumuştu. Zeki ve ağırbaşlı bir gençti. Sanat kadar kimya ve elektrik konularıyla da ilgileniyordu.Elektrik ile ilgili kendine has fikirleri olan Morse,haberleşme için elektrikten faydalanılabileceği inanandaydı.Haberlerin elektrik aracılığıyla bir yerden başka bir yere iletilebileceğini düşünüyordu.

İngiltere’den Amerika’ya döndükten sonra, New Haven’de küçük bir dükkana kapanıp yoğun çalışmalara girişti. Yıllar senesi fakir,yarı aç bir hayat yaşadı.1837 seneninde elektromagnetik telgraf buluşunu bitirmişti. İcadının “ihtira beratı” nı almak için ihtiyaç duyulan etraflara müracaat etti. Anapara etrafları, iş adamları,onun buluşunu pratik görmediler. Samuel Morse, icadını kabul ettirmek emeliyle İngiltere’ye, Fransa’ya, Rusya’ya gitti. Her gittiği yerde anlayışsızlıkla karşılanıyor, alaka görmüyordu. Nihayetinde büyük çabalar neticesi,1843 seneninde Amerikan Kongresi’nden 30.000 dolarlık bir yardım fonu sağlayabildi. VVashington’la Baltimore arasında bir telgraf hattı kurdu ve 1844 senesi Mayıs ayı içinde bu hem de ilk telgraf iletinini gönderdi.

Mors Abecesinin pratik uygulamasında,gönderici (verici) cihazın başındaki memur, “maniple” diye tanımlanan bir kola, kısa veyahut uzun basışlar yapar. Kısa basışlar nokta (. ),uzun basışlar çizgi karşılığıdır. Böylelikle, yanyana gelen nokta ve çizgilere göre harfler,bunlardan da kelimeler, tümceler oluşur.

İyi bir telgrafçı bir dakikada takriben olarak 120 harf göndermekte ve aynı sayıda harfi kolaylıkla alabilmektedir. Telgraf iletisinin alındığı yerde (alıcı cihazda ), rulo halindeki bir kağıt şerit dönmektedir. Bunun karşısında da,verilen işaretlere göre hareket eden bir kalem vardır. Bu kalem, nokta ve çizgileri kağıt üzerinde çizer. Böylelikle kelimeler,tümceler alana gelir. İletisi alan memur da telgrafı bildiğimiz kelimelere dönüştürür.

Başlangıçta tam bir anlayışsızlıkla karşılanan Mors Alfabesi, insanlığa büyük faydalar sağlayan buluşlardan biridir.

 

Sponsor Reklam