Kapat

Narkolepsi Nedir?

Önüne geçilemeyecek kadar kuvvetli uyuma arzusu olarak tanımlanan narkolepsi, halâ gizemini koruyan bir rahatsızlık. Ancak bilim, bu konuda epey yol aldı. İskelet kaslarının normal tonunu (sıhhatli gerginlik durumu) bilinç kaybı olmadan yitirmesi olarak tanımlanan katapleksi, nörolojik bir rahatsızlık olan narkolepsinin en belirgin semptomlarından biridir.

Utanç verici durumlara hedef olmak, yabancılarla ilişki kurma zorunda kalmak, anlık öfke nöbetleri, sportif faaliyetlerde aşırıya kaçmak veya hızlı bir cinsel hayat katapleksi ataklarını tetikleyen önemli etkenlerdir.

Narkolepsinin diğer bir özelliği ise gündüzleri meydana çıkan inatçı uyku halidir. 48 saat uyumamış bir insanın içinde bulunduğu durumu, bir narkoleptik her gün yaşar. Her zaman uykulu olmalarına karşın, gece uykuları çok düzensiz ve kalitesizdir. Bu kişiler kısa bir uykudan sonra dinlenmiş bir şekilde gündelik yaşamlarına geri dönseler dahi, çok kısa bir zaman sonra uyku hali yine başlar. Tedavi edilmez ise hasta trafik kazalarına kurban gitme, okul ve iş yaşamında ortama uyum sağlayamama gibi negatifliklere maruz kalır.

Son olarak kataplekside beynin etkilendiği bölgeler, tam olarak bir şekilde tespit edildi. Herkesi şaşırtan nokta, bu bölgenin rüyalarımızla senkronize bir şekilde hareket etmemizi engelleyen bölge olmasıydı (Örneğin düşlerinde koşan bir kişi, yatakta bacaklarını koşar gibi ileri geri hareket ettirmez). Aynı şekilde narkolepside nöronal dejenerasyonun ilk kanıtları bulundu.

Bazı bilimadamları ise köpeklerde narkolepsiye neden olan, mutasyona uğramış geni ayrıştırmayı başardılar. En önemlisi, narkolepsinin “otoimmün” bir rahatsızlık olduğuna ilişkili olarak ipuçlarının elde edilmesiydi. Bu da bağışıklık sisteminin normal beyin dokularına yabancı doku gibi saldırması anlamına geliyor.

Uyku ve Narkolepsi

Uyku düzeni normal olarak iki kısımdan oluşur. Biri ”hızlı göz hareketleri”ya da ”REM”uykusu, diğeri ise ”hızlı göz hareketleri dışarısında kalan”ya da Non- REM”uykusudur.

Non-REM, uslu uyku halidir. Kaslar gevşemekle birlikte gerginliğini belirli bir ölçüye kadar korur. Soluk alma düzenlidir. Beyin yüksek voltajda dalgalar üretir. Beynin tükettiği enerji minimum düzeydedir. REM’de, Non-REM’de olduğu gibi çevre bilinci yitirilmiş olsa da fizyolojik olarak çok büyük çeşitlilik gösterir.

REM’de soluk alma ve kalp ritmi düzensizdir; karakteristik olarak hızlı göz hareketleri belirgindir; beyin hızlı, düzensiz, düşük voltajlı dalgalar gönderir; canlı, renkli rüyalar görülür; beyin metabolizması bireyin uyanık olduğu zamanki performansını sergiler.

Narkoleptik olmayan insanlar gece uykularına Non- REM ile başlarlar. Yaklaşık 90 dakika sonra REM uykusu başlar. Halbuki narkoleptik kişiler doğrudan REM uykusuna dalar. Uzmanlar, bu özellikten yola çıkarak, narkoleptik semptomların REM uykunun uygunsuz zamanlarda meydana çıkmasının sonucu olduğunu ileri sürerler.

“Narkolepsi Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. dadaskral says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam