Kapat

Neden SSD Kullanmalıyız.

sdd harddisk

Günümüz teknolojisinde veri taşımacılığında en üst noktasında olan SSDler HARİKALAR!

Bende her tüketici gibi cüzdanımı düşünen birisiyim. Dikkat ederseniz 1 tblik hddler 200 tl civarına satılıyor. Ancak SSDlerdeyse bu rakam 1.400 tl civarına çıkıyor. Durum böyle olunca insan alacağı ürünün fiyat/performansından endişe ediyor.

Ancak geçenlerde yeni topladığım sistemin içerisine bir SSD sıkıştırmayı başardım. 120 GB’lik samsung 750 evo serisinden bir SSD. Şunu söylemem gerek, Hard diskler yolda ki bir bisikletse SSDler ferraridir. BU KADAR FARK VAR!

 

Aslında ikisi arasında ki dosya aktarım hızı o kadar yüksek değil. Mesela şuan kullandığım hard disk 150 200 mb civarında yapabilirken SSD ise 500 600 civarlarında yapıyor. Asıl fark tepkime süresinde (ms)

Normal bir hard disk 10 ms süreyle iletişim kuruyor. SSDler ise bunun 100 KATI! Yani 0,1 ms sürede. En büyük fark windows açılışında göze çarpıyor. Bildiğiniz gibi bilgisayarı ilk açtığınız zaman bir sürü program açılıyor steamden tutun dropboxa kadar. İşte bu sırada SSD o kadar hızlı iletişim kuruyor ki bakmışsınız 10 saniyede windows açılmış.

İnternette zaten bir çok örneğine rastlıyabilirsiniz. En bilindik SSD VS HDD vidolarından biri bu ;

 

AMA ÇOK PAHALILAR!?!?

Endişelenmeyin, SSDler çok pahalı olabilir ama sizde onlara bütün verilerinizi koymayacaksınız. Eğer zengin bir babanız yoksa günümüz şartları için 120 GB SSD ve yanında da 1 TB’lik hard disk almanız yeterli olacaktır. SSD’nize önemli bir kaç program vede windowsu kurmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam