Kapat

Nedir bu Hantavirüs?

Bir ortohantavirüs (veya hantavirüs ), Bunyavirales sırasının Hantaviridae familyasındaki tek sarmallı, zarflı, negatif anlamda bir RNA virüsüdür. Bu virüsler normal olarak kemirgenlerde enfeksiyona neden olurlar, ancak bunların içerisinde hastalığa neden olmazlar. İnsanlar kemirgen idrarı, tükürük veya dışkı ile temas yoluyla hantavirüslerle enfekte olabilir. Bazı suşlar, insanlarda potansiyel olarak ölümcül hastalıklara sebep olur, örneğin böbrek sendromlu hantavirüs hemorajik ateşi (HFRS) veya hanta virüs kardiyopulmoner sendromu (HCPS) olarak da bilinen hantavirüs pulmoner sendromu (HPS), diğerleri ise bilinen insan hastalığı ile ilişkilendirilmemiştir. HPS (HCPS), “hanta virüs partikülleri tarafından kontamine olmuş aerosolize kemirgen dışkılarının (idrar ve dışkı) solunmasıyla ilişkili nadir bir solunum hastalığıdır.”
Hantavirüslerin insan enfeksiyonları neredeyse tamamıyla kemirgen dışkısı ile insan temasıyla bağlantılıdır; ancak, 2005 ve 2019’da, Andes virüsünün insandan insana bulaştığı Güney Afrika’da rapor edilmiştir.
Hantavirüs, Güney Kore’de erken salgının gözlendiği Hantan Nehri bölgesi olarak adlandırılmıştır ve 1976 senesinde Ho-Wang Lee tarafından izole edilmiştir.

“Nedir bu Hantavirüs?” üzerine 1 yorum

  1. Ahmet Bilal says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam