Kapat

Oktay Sinanoğlu Kimdir

Oktay Sinanoğlu  hakkında sizlere Oktay Sinan olgunun hayatını başarısını sizlerle yaplaşacagız Oktay sinanoglu bir çok tarihçilerden aldıgımız bilgiler en dogru şekilde sizlere aktarmış olduk ,Oktay Sinanoğlu dünyanın en genç yaşta profesör olmuştur 1956 tarihinde ABD Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini bitirdi. 1957 tarihinde ABD MIT’den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldumuştur. Alfred Sloan ödülünü aldımıştır. 1959 tarihinde  Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de; ramsal Kimya Doktorasını görev aldı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yapmıştır. 1961 tarihinde hem Harward, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem (“Kuantum”)Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını açıkladı.

1962 tarihinde Batının 300 yılda EN GENÇ profesör oldu. (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 Tarihinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na    mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi.

Türkiye’de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi. Ama, tabii olmadı. 1964’ Tarihinde Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Üniversitesine atandı. 1973 Tarihinde Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu. 1975’te Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülünü kazandı; yine 1975 Tarihinde özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi. 1976’ Tarihinde Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır.

Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Hindistan’ın Devlet Misafiri olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür. Meksika’da aynı seviyede Üçüncü Dünya Bağımsızlığı için çalışmıştır. 1962’den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim Ödülünü, ilk Sedat Simavi ödülünü, 1992’ Tarihinde Bilgi Çağı, 1995’ Tarihinde İLESAM Üstün Hizmet Ödülünü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı. Yıldız Teknik, Yesevi Kazakistan ve benzeri bir çok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesidir.

250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır. Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir.

Kitapları

Büyük Uyanış
Hedef Türkiye
Ne Yapmalı / Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin

2050′ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi
Yeni Bilim Ufukları I
Yeni Bilim Ufuklari 2 Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması
Yeni Bilim Ufukları 3 Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular
Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü

Göçmen Hamamı

İlerisi için
Türkçe Giderse Türkiye Gider
Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası

Türkçe

Bir Milleti Yok Etmenin Yolu

Atatürk ve Türk Bilim Dili
Yüksek Öğretim ve Yabancı Dil

Bir New York Rüyası

Uluslararası Bilim ve Ulusal Eğitim Dili
21 nci Yüzyılda Türkiye’nin Hedefleri Açısından Eğitim
İngilizce Öğrenmenin Yolu
Türkçe’si Dururken İngilizce’si
Yeniden Kurtuluş Savaşı: Nereden Başlayalım?

Oktay Sinanoğlu türk bilim adamları tarihinde hem genç hemde akılı olarak bir çok unvan kazanmıştır Oktay Sinanoğlu hakkında aldıgımız bilgiler tarihçilerin ve araştırmacıların bir çok araştırma yaptılarından Oktay Sinanoğlu hayatını ve yaşantısını sizler için makalemizde yer vermiş olduk.

“Oktay Sinanoğlu Kimdir” üzerine 1 yorum

  1. Büşra Keleş says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam