Kapat

Orhan Gencebay ile Bir Ömür!

17 Eylül 2012 itibariyle, Orhan Gencebay‘ın 60. sanat yılını kutladığı ve ‘Gurur Albümüm’ dediği albüm piyasaya çıktı. Yeni değerlendirme fırsatım oldu ve albüm hakkındaki düşüncelerim, yarı yarıya dengelendi sanıyorum.

Türk müzik tarihinde yapılmış en özel proje albümlerden biri olan Orhan Gencebay ile Bir Ömür‘de Orhan Gencebay tam 32 isimle beraber çalıştı ve albümün 33. şarkısı olan, Orhan Gencebay denilince akla gelen ilk ve en önemli parçalardan biri olan ‘Batsın Bu Dünya‘ parçasını, hep birlikte okudukları albüm, 200 bin satarak bir rekora imza attı.

Önce bu rekor albümde bulunan sanatçılar ve yorumladıkları parçalarla başlayalım..

CD1

 1. Ajda Pekkan – Severek Ayrılalım
 2. Athena – Bir Araya Gelemeyiz
 3. Berkay – Dünya Dönüyor
 4. Candan Erçetin – Beni Böyle Sev
 5. Demet Akalın – Farkında mısın
 6. Deniz Seki – Benim Dünyam
 7. Duman – Gönül
 8. Ebru Gündeş – Dil Yarası
 9. Emel Sayın – Hayat Devam Ediyor
 10. Emre Aydın – Bir Teselli Ver
 11. Hande Yener – Kaderimin Oyunu
 12. İzel – Kabahat Seni Sevende
 13. Kutsi – Ben O Zaman Ölürüm
 14. Manga – Ya Evde Yoksan
 15. Mustafa Ceceli – Yarabbim
 16. Mustafa Sandal – Kır Gönlünün Zincirini
 17. Nilüfer – Dertler Benim Olsun
 18. Koro – Batsın Bu Dünya

CD2

 1. Nükhet Duru – Gitti de Gitti
 2. Özcan Deniz – Vazgeç Gönlüm
 3. Rafet El Roman – Beni Biraz Anlasaydın
 4. Seksendört – Dokunma
 5. Serdar Ortaç – Hor Görme Garibi
 6. Sezen Aksu – Akşam Güneşi
 7. Sibel Can – Bilmesin O Felek
 8. Şevval Sam – Kahrolayım
 9. Tarkan – Hatasız Kul Olmaz
 10. Volkan Konak – Gurbet
 11. Yaşar – Yorgun Gözler
 12. Yıldız Tilbe – Aşkımı Sakla
 13. Yıldız Usmanova – Neyi Değiştirdik ki
 14. Zara – Dilenci
 15. Zerrin Özer – Sev Dedi Gözlerim
 16. Koro – Batsın Bu Dünya

Albümdeki bazı isimleri daha dinlemeden yadırgadım açıkçası ve dinledikten sonra da beni kesinlikle tatmin etmeyen isimler olarak kalıp pek fikrimi değiştiremedi. Orhan Gencebay’ın bu albümle neyi ya da nasıl bir kitleyi hedeflediği tartışılır sanıyorum.

Orhan Gencebay’ın yoluna bakınca, ‘Arabesk Müzik‘ diye nitelendirilen; fakat kendisinin zamanında bunu ‘yanlış ve eksiktir‘ diyerek düzelttiği, kendisinin tabiriyle ‘Serbest Türk Müziği‘ ya da ‘Gencebay Müziği‘ gibi kavramlar görülüyor ve şahsım adına, bu tür bir düzeltmeye katılıyorum da.. yine de albümdeki bazı isim ve tarzların, ses renklerinin Orhan Gencebay tavrına uymadığı kanısındayım.

Günümüz müziğinin çok enteresan bir noktada olduğunu düşünüyorum. Her şeyde olduğu gibi, müzikte de sürekli bir devrim var fakat ‘çok mu yaşlandım!‘ dedirtecek kadar farklı bir değişimden bahsediyorum. Karma bir akım sanki. Artık çıkan müziğin tarzını kestirememek, yeni yeni terimler doğurmak.. bunlar bir bakıma güzelken; öte yandan, bazı klasikleri bozduğumuzu düşünüyorum. Tabuları yıkmak değil; her geçen gün bir tabu yıkılıyor zaten! Bir isim, bir akımı başlatıyor ve gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Farklı ses renklerinde, gerçekten birbirlerini tamamlayamayan düetler; içine Dubstep, Tekno Ritm katılmışken, Arabesk, bir anda bir Türk Ezgisi.. anlamlandırmak güçleşiyor diye düşünüyorum. Tam da bu noktada, bu albümde de çok farklı tarzlar yakaladı kulaklarım. ‘Orhan Gencebay ve bilgisayar müziği, elektronik sesler?’ deyip kaldığım parça bile oldu.. ve bence bu iyi bir şey değil. Çünkü bazı isimlerimiz var; artık kültür olmuşlar. Orhan Gencebay da bunlardan biriyken, bu albümde Orhan Gencebay’ı nadiren hissetmek, hayal kırıklığı oldu.

Artık enstruman kullanılmaması‘ söz konusu olmadan, konumuzdan da çok sapmadan, yazının başında söylediğim gibi, albümü kafamda yarı yarıya dengeleyebildiğimi söylemeliyim. O kadar sağlam ses sanatçılarımız yer almış ki, diğer olumsuz eleştirilerimi belki hızla kapatacak kadar büyük keyifle dinledim. Sezen Aksu, Zerrin Özer, Nükhet Duru, Yaşar, Tarkan, Özcan Deniz, Zara, Kutsi, Mustafa Ceceli, Nilüfer, Emel Sayın, Candan Erçetin… Böyle müthiş seslerin bir araya geldiği bu albüm, kesinlikle arşivlenesi..

Son olarak, yazımı bir klişem’si ile bitirmek istiyorum;

Ustalara ve Klasiklere Saygı..

“Orhan Gencebay ile Bir Ömür!” üzerine 1 yorum

 1. Esra says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam