Kapat

Otomobillerde Jant ve Lastik

Otomobillerde Jant ve Lastik

Jant ve lastik otomobillerin dış görünüş ve sürüş olarak göze çarpan en önemli ögelerinden biridir. Günümüzde daha çok dış görünüş olarak ele alınan jant ve lastikler çeşitli boyut ve ölçülerde kullanılmaktadır.

Otomobilin markası, motor gücü, binek yada ticari olması jant ve lastik boyutunu değiştirmektedir. Binek otomobillerde kullanılan çeşitli ölçülerde jant ve lastikler vardır. Jant ve lastiklerin ölçü birimi Metrik ve inch olarak belirlenir. Hususi otomobillerde jant boyutları ortalama 13” ve 21” (inch) olarak değişmektedir.

Jant konusunda dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunlardan bir tanesi aracın orijinal jant ve lastik boyutudur. Otomobil fabrikaları araçlarını üretirken bazı test ve uygulamalara tabi tutarlar. Bu testler jant ve lastik boyutuyla ilgilidir. Günümüzde sıkça kullanılan binek ( hususi ) araçları ele alıcak olursak araçtaki mevcut bijon sayısı ortalama olarak aracın motor gücüne bağlı lastik civatasını belirler. Yüksek hızlı performance araçlarda bijon sayısı fazla olur. Araca normal ölçüleri dışında takılan jant ve lastikler otomobile zarar vermektedir. Araç daha ağır bir jantı döndürmekte zorlanır ve buda beraberinde yüksek yakıt, otomobil alt düzenindeki bozukluklar, kasislerde ve çukurlarda lastiğin daha çabuk zarar görmesi gibi sorunları getirir.Bu yüzden tavsiye edilen orijinal jant ve lastik boyutundan vazgeçilmemelidir.

Günümüzde araçları modifiye ederken kullanılan çelik jantlar ve yüksek ofsetli lastikler ilk başta görünümde farklılık sağlasada çok fazla tavsiye edilmeyen bir uygulamadır. Lastik boyutu: Lastik tabanı,lastik yanağı ve jant çapı oranlanarak hesaplanır.

Otomobillerde lastik hayati önem taşımaktadır. Sağlıklı bir lastikteki fren mesafesi ve yol tutuşu insan hayatını kurtarabilir. Bu sebeple lastikleri belirli dönemlerde değiştirmek ve kontrol ettirmek çok önemlidir.

“Otomobillerde Jant ve Lastik” üzerine 1 yorum

  1. serdar şendinç says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam