Kapat

Otomobillerde Yağ ve Hidrolik

MOTOR YAĞI

Motor yağı, otomobillerin çalışırken ve seyir haliydeyken içinde bulunduğu bütün hareketli parçaların sürtünmeden dolayı oluşacak hasarların ve verimli bi çalışma sağlamak için sürtünmeyi azaltarak daha rahat bir vaziyette çalışmasını sağlar. Motor yağındaki düzensizlik araca daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Motor yağı içindeki temizlik formulüyle motoru temizler, oluşacak paslara karşı koru aynı zamanda silindirin içindeki sıcak hava kütlesini azaltığ motora yardımcı olur ve otomobilin vazgeçilmez bir unsurudur.

ŞANZIMAN YAĞI

Şanzıman yağınında motora önemli katkıları vardır ve 40.000 ila 60.000 kilometrede veya iki yılda bir değiştirilmesi öngörülür. Bunun gerekli ölçüleri aracın üzerinde gelen klavuzda mevcuttur ve ayarında yapılmalıdır.

DİREKSİYON HİDROLİĞİ

Yeni sistemde yapılan araçlarda hidrolik direksiyon dediğimiz tepkiye karşı daha duyarlı ve kolay kullanılan direksiyonlarda hidrolik adını verdiğimiz sıvıyla bu sağlanır. Bunun sızıntı yapma olasılığı her ne kadar düşük olsada bunu her ihtmali göz önünde tutarak servis bakımlarında kontrol ettirmeliyiz.

FREN HİDROLİĞİ

Araçların disk fren dediğimiz daha teknolojik ve kullanışlı olan fren sistemlerinde kullanılır. Eğer araç sıcak bölgelerde kullanılıyorsa hidrolik yağının aşınma süresi daha hızlı olacağından 1 – 2 yıl içerisnde değiştirilmesi tavsiye edilir.fren pistonları ve balataların sıkışmasıyla bu sıvı azalır ve fren mesafesinde önemli ölçüde değişimler oluşabilir. Servis bakımlarında bütün bu sıvıların değişimi aracınızın performansını ve yakıt tüketimini olumlu yönde etkiler.

“Otomobillerde Yağ ve Hidrolik” üzerine 1 yorum

  1. ANIL Şatt says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam