Kapat

Otomobillere Kış Bakımı

Kış mevsimine tam anlamıyla girmiş bulunuyoruz. Kışın gelmesi ile birlikte otomobillerin de kışa hazır olup olmadığının kontrol edilmesinde ve eksikler varsa tamamlanmasına özen göstermek gerekir. Elbette belirli periyotlarda zaten belli bakımların yapılması gerekmektedir. Belirli periyotlarda yapılması gereken bakımların yapılması araçların arıza vermesini büyük ölçüde engelleyeceği gibi kullanım rahatlığı ve ömrünü uzatmakta. Belirli bakımlar haricinde kışa özel önemler alıp kontroller yapmakta önemlidir. Sonuçta yazdan kışa geçerken birçok durum değiştiği için neredeyse her şeye belirli önlemler alıyoruz ve de almalıyız. En basitinden kıyafetlerimiz bile değişmekte. Nasıl kıyafetlerimiz değişiyorsa araçta da bazı değişimler yapmalıyız. Değişimle beraber belirli kontrollerin yapılması da önemlidir.

Kış için araçlara yapılması gereken bazı bakımlar;

Motor Yağına Sık Sık Bakın:  Uzun süre kullanılan motor yağları aracın motorunu koruma özelliğini kaybeder. Bu yüzden sık sık kontrol edilmesi gerekir. Özellikle kış aylarında bu durum önemini daha çok arttırır.

Elektrik Sistemine Göz Atın: Elektrik sisteminin kontrol edilmesi önemlidir. Kışın havanın soğuması sebebi ile artan nem artışı buji kabloları ve distribütör kapağında oluşabilen çatlaklardan nem girmesine neden olur. Bu durumda aracın çalışmamasına sebep olmaktadır. O yüzden elektrik sisteminde oluşabilecek çatlakları veya benzeri sorunların giderilmesi gerekmektedir.

Antifrizi Mutlaka Ölçtürün: Kış soğuk olduğu için radyatör kapağındaki suyun donması sorunu daha sık görülür. Antifriz kışın aracın soğutma sistemin donmasını engeller. Bu durumda kış aylarında antifriz kullanımı önemini arttırmaktadır.

V Kayışını Kontrol Etmeyi Aksatmayın: Yaz aylarında sıcağın etkisi ile birçok kayış özelliğini kaybedebilir. Bu yüzden kayışın gerilmesi mümkünse gerilmesi, değilse yenilenmesi gerekmektedir. Gerilmeyen yada değiştirilmeyen kayışlar araç şarjını direk etkiler. Bu durumda aracın sağlıklı çalışmasında çok ama çok önemlidir.

Kalorifer ve Klimalara Bakım: Kış mevsiminde kullanımı kaçınılmaz olan bakımlardan biride bu. Klimalı otomobillerde polen filtresi bulunmakta. Sıklıkla ve özellikle mevsim geçişlerinde bu filtrelerin kontrolü gerekli ise değişimi yapılmalıdır.

“Otomobillere Kış Bakımı” üzerine 6 yorum

  1. Asil24 says:
Daha Fazla Yorum Yükle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam