Kapat

Panik Atak Nedir?

Panik Atak hastalığı gelip geçicidir kimse bu hastalıktan ölmedi,çünkü öldüren bi hastalık değildir ama insan atakta iken ölme korkusu hep vardır ama korkulacak bir şey yok hatta hastalığı atlattığınız zaman güleceksiniz hastalığınıza.Panik ataktan kurtulmanın en temel yolu uğraş bulmaktan geçer ne kadar kafanızı çok dağıtırsanız o kadar çok iyidir sizin için.
Arkadaşlar bu yazıyı yazmamın sebebi bir nebze olsun sizi rahatlatmaktır.Bende Panik Atak hastalığına yakalandım çok kötü günler geçirdim ,hiç geçmeyecek gibi geliyordu bana o an haklıyım kendi çapımda ama hastalığım geçince dünya varmış dedim , çılgınlar gibi sevinmiştim doğrusu.
Panik atak ne zaman geçer dediğinizi duyuyorum ve cevap ;Panik atağın geçmesi tamamen sizlerin elinde arkadaşlar nasıl mı ?
1-Sabırlı olmak
2-Hastalıktan korkmamak
3-Kendimize vakit geçirecek hobi bulmak
Arkadaşlar atak her an gelebilir ve siz ne zaman gelecek diye sakın kaygılanmayın,atak sırasında derin nefes alın mutlaka,korkmayın kimse ölmedi bu hastalıktan demeyi tekrarlıyorum.Şimdi birazda bilimsel açıdan inceleyelim panik atakı.

Panik Atak Özellikleri
Hastalığın başlangıç yaşı değişkenlik göstermektedir. Çoçuklarda çok nadir ortaya çıkan hastalığın ilk ortaya çıkış yılları 18-25 yaş arasıdır. Hastalık 30-40’lı yaşlarda yüzünü ciddi biçimde göstermektedir.
Panik atağın genetik olup olmadığı konusunda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.
Panik atak krizi geldiğinde 5-45 dakika sürmekte ve şiddeti hastadan hastaya değişmektedir.
Panik atak hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Krizler ve ölüm korkusu gibi nedenlerle hasta evde tek başına kalamamak, tek başına dışarı çıkamamak gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Sürekli başına kötü bir şey geleceği ve yabancıların ona yardım etmeyeceğinden korkan bazı hastalar mesleklerini sosyal hayatlarını bırakmak zorunda kalabilmektedirler. Hasta bazen bilinç altında biriktirdiği korkularını sanki gerçekmiş gibi görebilir. Korkuların ve yaşananların ciddiye alınmaması ise ailevi ilişkilerin zedelenmesine dahi yol açabilmektedir. İzole bir hayat yaşayan hastaların durumu ise ağırlaşmaktadır.
Panik atakla panik bozukluk aynı değildir. Panik bozukluk kalp krizi geçireceğini, öleceğini, atakların tekrar olacağını, felç geçireceğini düşünerek sürekli endişe, korku içinde bulunma şeklindedir. Başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bu bozukluk iki şekilde bulunabilir: agorafobili ya da agorafobisiz. Agorafobi yalnız kalma korkusudur. Kapalı yerlerden kalabalık yerlerden uzak durma, evde tek başına kalmak istememe gibi durumlar görülür. Dışarıya yalnız çıkmaktan korkar ve sosyal olmaktan çıkar.
Atak sırasında yapılması gerekenler
Bir yere oturmalı ya da uzanmalısınız. Kendi kendinize bunun sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını söyleyin ve atağın geçmesini bekleyin. Atak sırasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçmak gerekir. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız. Kendinizi kontrol etmeye çalışın.Hatta aynaya bakıp kendinizlede konuşabilirsiniz ne var bu hastalıktan gelip geçici korkmuyorum ben gibi.
Panik Atak Tedavisi
Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı tamamen hayatından çıkartabilmektedir.
Panik atak tedavisindeki en büyük sorun hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle psikolojik desteği geç aramasıdır. Yapılan araştırmalar, panik atak tanısı konulan hastaların yüzde yetmişinin hastalığın ne olduğunu bulmak için en az on doktora gittiğini göstermektedir. Birçok defa tam sağlık denetimi (check-up) yaptırmış ve gereksiz bir sürü ilaç kullanmış olan hasta doğru yere geldiğinde panik atak teşhisi koymak ise kolay olmaktadır. Psikiyatristler ve psikologlar tarafından tedavi edilen ve dönem dönem ilaç kullanılmasını da gerektiren tedavi aşamasında hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Güven duyulan ve rahat hissedilen bir uzmana gidilmesi tedavi sürecini hızlandırabilmektedir.
Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. En sık kullanılan psikoterapi tekniği bilişsel-davranışçı terapi tekniğidir. Panik atağın bir hastalık olduğu kavranmalı, buna göre tedaviye devam edilmelidir.

Allah şimdiden size sabır ve kolaylık versin unutmayın korkulacak birşey yok.