Kapat

Paracord Bileklik Nedir ? Ne işe yarar ?

Artık herkesin bileğinde bir Paracord Bileklik var. Son dönemde kullanım amacı bilinmeden sadece güzel göründüğü için kullanılan ve moda haline gelen Paracord Bileklik aslında askeri personel tarafından kullanılan bir hayatta kalma ekipmanıdır.

Para (paraşüt), cord (kablo) kelimelerinden oluşan Paraşüt İpi anlamına gelen Paracord kelimesi ile temsil edilir. Güçlü ve çok amaçlı olarak kullanılan bir iptir. “hayatta kalma bilezikleri” olarak da bilinen Paracord Bileklik doğada zaman geçiren yürüyüşçüler, tırmanıcılar, kampçılar veya doğada olan herkes tarafından kullanılır.

 

Paracord Bileklik

Bu bileklikler hayatta kalma veya acil durumlarda oldukça kullanışlı bir üründür.  Kablonun kendisinin içinde  ayrıca örülmüş iplerden oluşur.  Paracord’un cinsine göre iç içe daha ince iplerden örülür. Bu ipler birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilir. Çözüldüğünde aslında bir çok işinizi görecek uzunca bir ipe sahip olursunuz.

Genelde popüler olan ve bileklik olarak kullanılan “550 Cord” 250 KG taşıyabilir. Bu statik ağırlıktır. Dinamik ağırlık olarak bu rakamlardan bahsetmek söz konusu değil. Tırmanma, çekme halatı vs. gibi amaçlar için kullanılmaz. Bilgi olması açısından Paracord ‘lar aşağıdaki modellerde üretilir;

Model Güç Min. Esneme İç ip adedi
I  43 kg 30% 1
IA 45 kg 30% iç ipi yok
II 181 kg 30% 4 to 7
IIA 102 kg 30% iç ipi yok
III (standart) 249 kg 30% 7 to 9
IV 340 kg 30% 11

 

Paracord normal şartlarda son günlerde popüler olan bileklik dışında genelde doğa aktiviteleri yapan kişiler tarafından ip olarak hayatta kalma çantaları içinde taşınır. Hatta kemerden tutunda bıçak sapına kadar bir çok şekilde görülebilir…

KEMER OLARAK HAZIRLANMIŞ BİR PARACORD

Son günlerde piyasada satılan Paracord Bileklikler ‘in çoğu bu standartlara sahip değildir. Malesef çoğu görsel amaçlıdır. Gerçek amacı ile kullanacaksanız  ne aldığınıza dikkat etmenizi öneririm.

Paracord Bileklik ne için kullanılır?

Dediğim gibi çok amaçlı kullanılan bu bileklikler daha doğrusu Paracord, ihtiyaç anında doğada çok işinizi görecektir. Kullanım alanları biraz da sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. Aşağıda bazı örnekler vermeye çalıştım;

 • Standart ip şeklinde bağlama amaçlı
 • Barınak yapımı
 • Çadır ve tente bağlama, sağlamlaştırma
 • Balıkçılık (olta ve ağ yapımı)
 • Muhtelif kumaş onarma (kıyafet, çadır , tente vs.)
 • Vücut kırıklarında sabitleyici olarak
 • Ayı çantası
 • Alet taşıyıcı kemer
 • Yaralanmalarında turnike amaçlı
 • Kıyafet ve muhtelif ekipman kurutulması
 • Ayakkabı bağcığı
 • Yay yapımı (avlanma amaçlı)
 • Ateş yakma (hem tutuşturucu, hem de yay amaçlı)

Paracord Hakkında Merak Edilenler

Paracord neden yapılır?

Naylon. Bu aynı zamanda Paracord ‘un bir miktar elastikiyetine sahip olmasını sağlar. Çoğu Parokord ‘un bir dış naylon kılıfı ve bir takım naylon iç iplerden oluşur.

İç iplerin sayısı Paracord ‘un türüne göre belirlenir. Bu iç ipler ayrıca çıkartılabilir ve birbirine bağlanarak daha uzun ipler elde edilebilir.

Gerçek Paracord ‘u nasıl anlarım?

Gerçek bir Paracord içinde 5-9 ince ip barındırır. Ayrıca bu ipler yine içlerinde daha ince 3 ipe daha sahiptir.

Paracord bir insanı taşıyabilir mi?

Daha önce de dediğim gibi standart olarak sunulan “550 kablo” statik ağırlık olarak 250 KG ‘a kadar taşıyabilir ama haraket halindeki objeler için bu rakamlar söz konusu değildir.

Dağcılık, tırmanma vs. gibi amaçlar için kullanılması doğru değildir. Dağcılık için üretilen ipler en az 10 kat daha dayanıklıdır. Bir çok işi yapmak için kullanabilirsiniz ama hayatınızı emanet etmek için güvenilir değildir, bu amaçla yapılmamıştır.

Not : Paraşütlerde kullanılıyorsa nasıl insan taşımaz demeyin. Paraşütlerde kişi bir çok noktadan özel bir mühendislik ile bağlanır.

Paracord ‘dan hamak yapılır mı?

Doğru şekilde bağladığınız taktirde ağırlığınızı taşıyabilir ama çok güvenilir olmayacaktır.

Paracord sürtünmeye dayanıklı mı?

Orta seviye diyebiliriz. Sonuçta paraşüt için yapılmış bir ip olduğu için sürtünme ve aşınmaya çok dayanıklı olduğunu söylemek doğru olmaz. Standart bir naylon ip gibi düşünebilirsiniz.

Paracord ile düğüm dayanıklı olur mu?

Evet olur. Esneme potansiyeline sahip olduğu için düğüm tutma kapasitesi vardır. Hatta çok sıkı düğüm atılırsa çözmesi pek mümkün olmayabilir.

Paracord bileklik esner mi?

Esnek yapısı olması sebebi ile %30 ‘a kadar esneyebilir.


Özetle;

Parakord dünya üzerinde bulabileceğiniz en iyi ve faydalı ip / kablo lardan biridir. Sadece gücü, boyutu ve düğüm tutma kabiliyeti vs için değil, çok yönlü kullanımı ile de onlarca iş görme potansiyeline sahiptir. Doğa ve kamp hayatı içinde mutlaka yanınızda bulundurmanızı öneririm.

 

Buna benzer Hobi konularını sitemizden takip edebilirsiniz.

“Paracord Bileklik Nedir ? Ne işe yarar ?” üzerine 1 yorum

 1. unspoken says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam