Kapat

Pc Fanları (Bilgisayar Fanı) Ne İşe Yarar? Kasa Fanının Görevi?

Fanlar bilgisayarlarda ısınan donanımların soğuması için bilgisayar kasalarında çeşitli fan yerlerine takılır. 8 cm. , 12 cm. , 14 cm ve daha büyük boyutlu olanları da vardır. Bir bilgisayarda en çok ısınan parçalar işlemci ve ekran kartı olduğundan bu parçalar üzerinde fan bulunur.

Zayıf ekran kartlarında fan olmayabilir.
Bu tip ekran kartları çok fazla ısınmadığından sadece kasa içindeki hava akımı sayesinde yeterince soğurlar.
Kasa içinde yeteri kadar hava akımı oluşturacak kadar fanınız yoksa ve ekran kartınız da pasif soğutuculu yani fansız ise ısınması fazla olacaktır ve sıcaklığı 75-80 derece civarını geçtiğinde monitörünüzdeki görüntüde filmlerde veya oyunlarda renklerde bozulmalar olacaktır. ve bu sıcaklık daha da arttığında diğer bileşenler de tehlikeye gireceği gibi ekran kartınız da yanabilir.
Bu durumun oluşmaması için kasanızda yeteri kadar hava akımı oluşturabilecek fanlar olmalıdır.

Standart olarak tüm kasalarda egzoz diye tabir edilen ve kasanın arka kısmında olan ve genellikle de boyutu 8 cm olan fandır. Egzoz fanının görevi kasa içinde biriken sıcak havanın dışarı atmaktır. Fanların boyutları arttıkça dönüş hızları azalır ve dolayısıyla çıkardıkları ses de azalır.

Fanlar kasa arkasına, kasa önüne, kasanın açılabilen kenarına, kasanın üstüne ve kasanın altına takılabilir.
Tüm kasalarda dediğim fan yerleri olmayabilir, ama tüm kasalarda arka kısımda fan yeri vardır. Bazı kasalarda ön tarafta da fan yeri vardır, bazılarında ise kasa altında bile fan yeri vardır. Eğer bilgisayarınızın yanında fan yeri yoksa yan kapağı uygun biçimde keserek istediğiniz boyut fan için uygun bir fan yuvası yapabilirsiniz.

Kasanıza bir fan alacaksanız örneğin 12 cm. lik bir fan alacaksanız öncelikle kasanızda bu fana göre yuna var mı bilmeniz gerekir çünkü bazı kasalarda sadece 8 cm. lik fan yeri vardır.

Fanlar Hangi Yöne Hava atmalıdır?

Bazı fan yerlerinde üfleme yönü kişinin istediğine bağlı olarak değiştirilebilir ama genellikler fanlar şu yönlerde hava üfler-üflemelidir.

-Kasa önündeki fan içeri hava üflemelidir.
-Kasa arkasındaki fan dışarı hava üflemelidir.
-Kasanın açılan yanındaki fan(lar) içeri hava üflemelidir.
-Kasanın üst kısmındaki fan(lar) ddışarı, yani yukarı üflemelidir.
-Kasa altındaki fan(lar) içeri üflemelidir.

Yazın havalar sıcak olduğunda bilgisayarınızın sıcaktan resetlememesi için kasanıza fazladan fan almanız pc performansı için çok önemlidir. Büyük fanlar küçük fanlara göre daha yavaş döner ve daha sessiz çalışırlar. Tavsiyem 12 cm.lik fanlardan almanızdır. Hem daha sessiz hem daha iyi hava üflemesi yapar hem de 8 cm.lik fanlara göre temizlenmesi daha kolaydır. Kasanızda sadece 8 cm.lik fan yuvası varsa, bir demirci de istediğiniz boyutlarda fan yuvası açtırabilirsiniz.

Örneğin sadece kasanızın arkasında bir tane 8 cm.lik fan yeri varsa kasanın açılabilen yanın bir demirciye götürüp 12 cm. lik bir fan yuvası açtırıp fanı takarsanız. Sıcak havalarda en çok ısınan donanımlardan biri olan işlemci ye ekstradan üflenen hava sıcak havalarda işlemcinin daha rahat ve daha serin çalışmasını sağladığından bilgisayarınızın resetleme, kapanma gibi sorunları da ortadan kalkmış olur.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam