Kapat

Pi Sayısı Hakkında Bilgi

Her yıl 14 Mart Dünya Pi Günü olarak kutlanmaktadır. Bunun nedeni ise Amerika tarih formatında 3/14 olarak geçmesidir ve bunun pi sayısını en yaygın olan kullanımını hatırlatmasıdır. Peki, pi sayısı nedir?

Pi sayısı aslında bir orandır ve daire çevresinin, dairenin çapına bölümünden elde edilir. Pi sayısının kimin tarafından bulunduğunun kesin bir kanısı yoktur. Bunun nedeni de pi sayısının farklı zaman dilimlerde, farklı uygarlıklar tarafından kullanılmasıdır. Pi sayısının sembolü ise Yunan alfabesinin 16.harfidir. Aynı zamanda çember anlamına gelen bu harf ‘perimetier’ kelimesinin de ilk harfidir.

Peki, ‘pi ‘sayısının kültürlere etkileri nelerdir ? Kültürel açıdan bakacak olursak; pi sayısı, matematiksel sabitler içinde en çok etki yaratandır. Bunun sebepleri ise; çok önceki zamanlardan beri bilinmesi ve çemberin birçok yerde kullandığı, pi sayısının da çemberle ilgili bir sabit olmasıdır.

Pi sayısının kaç rakamını biliyorsunuz ? Pi sayısının kaç rakam olduğunu belirlemek birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Bu konuda rekor Çinli Lu Chao’ya aittir. Pi sayınısın 67.890 rakamını bulmuştur. Dünya rekoru olarak kayda geçen bu durum tam 24 saat 4 dakika almıştır.

Peki, kaç basamağı olduğu biliniyor ? Pi sayısının en uzun hesaplama rekoru Fabrice Bellard tarafından 2 trilyon 700 milyar rakamdan olduğu hesaplanmıştır. Pi sayısının 1.24 trilyonuncu basamağına kadar hesaplandı, fakat bu hesaplanan rakamı bilgisayar yazmak için tam 310 milyon sayfa; yani 2.4 TB harddisk gerekti. Bu da yaklaşık 1 milyon mp3 kadar yapmakta.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam