Kapat

PLATİ (Xiphophorus maculatus) Hakkında Bilgi

Meksika ve Guatemala kökenli olan Platilerin “Xiphophorus maculatus” ismi Eski Yunanca bir kelime olan Platys’ den gelir. Anlamı düz geniş ve doğrudur. Dişi ve erkekleri anal yüzgeç-gonopod farklılığından ayırt edilir. Ayrıca erkek daha canlı rengi ve daha ince gövdesiyle kendini belli eder. Doğada küçük akarsularda yaşarlar. Bu akarsular genellikle yavaş akan ve zemini çok çakıllı olmayan sulardır.

Platilerin üremesinde en verimli dönem 5-15 ay arasıdır. 5 aydan erken doğum yapan dişinin yavruları genellikle tam gelişmemiş olarak doğarlar ve hiçbir zaman normal boyut ve niteliklerine ulaşamazlar.

Bir dişi 10-60 arasında yavru verebilir. Platilerin doğum zamanı lepistes ve kılıç kuyruklarda olduğu gibi anal bölgesindeki koyulaşmadan anlaşılır. Bütün canlı doğuranlarda karnı iyice şişen dişinin yumurtaları doğuma birkaç gün kala balığın kloak boşluğuna gelerek anal bölgede gözle görülür bir koyulaşma meydana getirir. Burada açılan yumurtadan çıkan yavrular serbest olarak suya düşerler. Anal bölgesi koyulaşan dişiyi bir yavruluğa almak yavruların kurtarılabilmesi için yeterlidir. İlk birkaç gün karın bölgelerindeki yumurta sarısı ile beslenen yavrulara bu birkaç gün sonunda ezilmiş yumurta sarısı verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam