Kapat

Pop müzik sanat mı ?

Pop müzik sanat mı ?

Senfoni orkestraları tarafından çalınan bir mozart bestesi dinlendiğinde kulakta muhteşem tınılar bırakmakta. Veya güzel ve anlamlı sözler ile bestelenmiş bir modern parça da aynı şekilde insanların estetik duyusuna etki ederek, güzel hisler oluşturmakta. Peki ya günümüzde bir çöplük halini almış olan pop müzik sektörü gerçekten sanat olarak değerlendirilmeyi hakediyor mu ?

Pop müzik, son yıllarda giderek fazla ortaya çıkan, kişilerin çok sayıda bilgisayar programı ile seslerini düzelterek, anlamsız nakaratlar ile besteledikleri şarkıları, her gün sokaklarda, radyolarda ve internette karşımıza çıkarmakta. Özellikle anlamsız sözleri ile, çoğu kişi tarafından sevilmeyen pop müzikte, medyanın desteklemesi ve ön planda tutması sebebiyle, pek çok insan tarafından gerçekten bir sanat gibi ilgi görmektedir.

 

Müzik, tarih boyunca insanlık için çok köklü bir sanat olmuştur. Onlarca farklı müzik aletinin muhteşem kombinasyonları ile ortaya çıkan ve tasarlanması büyük bir zeka ve beceri gerektiren müzik, günümüzde pop şarkıcıları tarafından, birkaç günde, çeşitli bilgisayar programlarının da yardımı ile meydana getirilebilmektedir.

Magazin programlarının ortaya attığı iddialara göre, halkın da beyninde “sanat” olarak yer eden pop müzik, aslında bir sanat olmaktan öte, birkaç yıl sonra unutulan, eser niteliği bile olmayan, gülünç bestelerden ibaret bir kavramdır. Pop müziğin, bir sanat olarak anılmayı haketmediği gibi, medyanın desteğini kesmesi ile yok olacak bir kavramdan ibarettir.

“Pop müzik sanat mı ?” üzerine 1 yorum

  1. Fulya Turk says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam