Kapat

Ramazanda Kilo Almamak Elinizde

Uzun ve sıcak yaz aylarında tutulan oruçlardan ilk baharı yaşadığımız şu günlere doğal olarak insanın beslenme alışkanlıkları değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak 17 saat boş kalan mide akşam ezanının okunması ile birlikte nerden geldiğini şaşırıyor çünkü bütün bir gün açlıktan ve susuzluktan yorulan insanoğlu ezan sesiyle birlikte ne bulduysa yemeye başlıyor. Durum böyle olunca mide ne yapsın?

Gün boyunca gözümüzün önünde uçuşan yemekler, tatlılar, sıvı gıdalar aynı anda tüketilip sonra da üzerimize bastıran uyku haline yenik düşünce Ramazan ayı sonunda basküle çıkmaya korkuyoruz. Çünkü sonucu hemen hemen herkes biliyor! Fazladan alınan 3-4 kilo bize baskülden pis pis sırıtıyor.

İşte bu sonuçla karşılaşmamanız için size birkaç küçük ipucu.

İlk olarak eğer oruç tutuyorsanız mutlaka sahura kalkın ve gün boyu sizi tok tutacak olan yüksek enerjili besinler tercih edin. Az yağlı peynir, süt, ayran, yoğurt, tahıllı ya da çavdarlı ekmek, domates, salatalık, çay gibi besinler sizi hem gün içerisinde zinde tutacak hem de daha az acıkıp susamanızı sağlayacak.

İftara gelince… 17 saat boş kalan mideye birden yükleme yapmayın. Önden hafif bir çorba ile başlayın ve çorbanızı içtikten sonra bir 10 dakika midenizi dinlendirin. Çok aç ve susuz olduğunuzu biliyorum ama midenize de yazık değil mi? Aranızı verdikten sonra ana yemeğe geçebilirsiniz ama fazla abartmadan. Izgara türevleri ana yemek için uygun tercih olacaktır. Yanında dilediğiniz çeşit salata ile yemeğinizi zenginleştirebilirsiniz.

Tatlı yemek istiyorsanız şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edin.

İftar ile sahur arasında küçük atıştırmalıklar hazırlayın. Meyve en ideal besindir. Bol meyve tüketebilirsiniz. Ayrıca yine bu süreçte bol sıvı tüketmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam