Kapat

Rüyada Reyhan Görmek Ne Demektir?

sağlık ve ferahlıkta bulunacağına ve çok güzel bir kadınla neşeli bir hayat süreceğine işarettir. Geçmişte kalan tatlı bir olay ve anıdır. Kişinin geçmişte kalmış biriyle ilgili haber alacağına işarettir. Rüyada çok güzel kokan bir bitki olan reyhan görmek ve koklamak, bugünlerde ilişki kurduğunuz bir kimse ile ilginizin daha da gelişerek sonuçta bir evlenme ile biteceğine ve sonuna kadar mutlu bir hayat yaşayacağınıza delalet eder.
Nablusi (Rahmetullah aleyh)’in tabiri: Rüyada görülen güzel kokulu bitkiler, kokularına ve kullanıldıkları yerlerine gören tabir edilirler. Reyhan sıkıntıların ortadan kalkmasına, salih amellere ve doğru sözlere delalet eder. Ölü kişinin diriye reyhan bitkisi verdiğini ya da ölünün yanında reyhan olduğunu görmek onun cennette olduğuna, bekâr için hanıma, evli için çocuğa ya da sahip olunan ilme ya da güzel övgüye delalet eder. Bazen reyhanın bir kişinin yanına getirildiğinin görülmesi sıkıntı ve çileye, bazende hastalığa delalet eder. Zira bu çeşit bitkiler hastaya getirilir. Rüyada reyhan kökü görmek erkek çocuğa delalettir. Başında reyhan yapraklarından bir taç olduğunu gören kişi vali ise azledilir. Reyhan satıcısı üzüntü sahibi kimseye delalet eder. Zira reyhan satıcısının sabit bir yeri yoktur. Rüyada reyhan görmek bostanda bitmiş ise çocuğa, demet haline getirilmiş ise kadına, koparılıp yerlere atılmışsa veya kokusu yoksa musibete delalet eder. Bazı tabirciler: ” Reyhan kadındır. Güzelliği onun güzelliğine, kokusu kocasının onu sevmesine delalet eder” demişlerdir. Reyhan çiçeğinin bir kişinin evine serpiştirilmesi, o kişi için yapılan övgülere delalet eder. Bir kimsenin birine reyhan çiçeği attığını ve üçüncü bir kişinin çiçeği tuttuğu görülürse, çiçeği tutan kişinin hüzne maruz kalmasına delalet eder. Bir kimsenin etrafında reyhan çiçeği olduğu halde mescit içinde otu­ruyor olduğunu görmek, o kişinin gıybet etmesine ve kendisinde olmayan iyi hasletlerle zikredilmesine delalet eder. Rüyada reyhan çiçeği nimetlere de delalet eder. Zira ayeti kerimede (Ona rahatlık, güzel rızk ve Naim cenneti vardır.) buyrulmuştur.501 Reyhan çiçeklerinin koparılmış olduğunu görmek, sıkıntı ve hüzne, yerinde görmek rahata, kocaya ve çocuğa, bir tek reyhan otunun yerden semaya doğru yükseldiğini görmek, o bölgede yaşayan bir alimin ölümüne delalet eder.
Ali bin Abdullah anlatıyor: Süfyan sevrinin (Rahmetullah aleyh) yanında iken bir adam geldi ve ona: “Rüyamda bir tane reyhan çiçeğinin batı tarafından gökyüzüne yükseldiğini ve orada kaybolduğunu gördüm” dedi. Bunun üzerine Süfyan ( Rahmetullah aleyh): “Eğer rüyan doğru ise büyük alimlerden olan Evzâinin (Rahmetullah aleyh) ölümüne delalet eder” dedi. Ve Evzâinin (Rahmetullah aleyh) o gece evinde vefat etmiş olduğunu gördüler. Su ve yeşilliğin birlikte görülmesi, sıkıntıların ortadan kalkmasına delalet eder. Hastaya fesleğen getirilmesinde hayır yoktur. Zira ölümüne delalet eder. Aynı şekilde diğer kokulu bitkilerde ölümün yakın olmasına, bazende veba hastalığına, yabani kekik, kişinin muhtaç olduğu yazılı şeylere, reyhan bittiği yerinde ise güzel nama ve sevinç getiren söze delalet eder.