Kapat

Sabah baş dönmesi hangi hastalıkları gizler?

Baş dönmesi

Sabah uyanmak herkes için kolay bir iş değildir. Ancak kuşkusuz, yataktan kalkma çabasına baş dönmesi eşlik ettiğinde zorluk derecesi daha yüksektir . Ve bu bir kereden fazla olduğunda, o zaman kaçınılmaz olarak – nadir olmayan – semptomun arkasında neyin gizlendiği sorusu ortaya çıkar.

Dr tarafından vurgulandığı gibi. Dünyaca ünlü Cleveland Clinic’teki Vestibüler ve Denge Bozuklukları Programı direktörü J. Honaker’e göre, baş dönmesi insanların tıbbi yardım almasının en yaygın nedenlerinden biridir .

Olası nedenler

Uzman, “Muhtemel nedenleri çoktur, yaşlandıkça buna neden olan birçok hastalığa karşı savunmasız hale geliriz” diye ekliyor ve baş dönmesinin günlük bir sıkıntı olmadığı ve ara sıra meydana geldiği durumlarda (kural olarak) endişe edilecek bir neden olmadığını açıklıyor.

Ama her sabah başım dönüyorsa bunun bir olay olup olmadığı araştırılmalıdır. Ve bu bağlamda Dr. j. Honaker bazı yaygın nedenleri listeler.

• Düşük kan basıncı

“Yatarken kan bagajda birikme eğilimi gösteriyor” diye açıklıyor. “Ayağa kalktığımızda aniden bacaklara ve karına doğru hareket ederek tansiyonun düşmesine neden oluyor. Normal şartlar altında vücut bu azalma ile çabucak baş eder. Ancak tepkisi yavaşsa, baş dönmesine neden olan postural hipotansiyon ortaya çıkar.”

Ortostatik hipotansiyon yaşlılarda daha yaygındır, ancak aynı liste aynı zamanda belirli ilaçları (örneğin antidepresanlar, diüretikler) alan kişileri ve kalp sorunları veya nörolojik bozukluklar gibi hastalıklardan muzdarip olanları da içerir.

İyi haber şu ki, her durumda ortostatik hipotansiyon genellikle birkaç dakika sürer ve sonra azalır. Ancak “Cleveland” uzmanı, bunu sık sık tezahür ettirirseniz, doktorunuza danışmanız iyi olur, diyor.

• Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV)

Kulaklarda oluşan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni nedir? Hasta, aslında hareketsiz kaldıklarında hareket izlenimi veya hissine sahiptir. Açıklayıcı bir durum, odanın dönüyormuş gibi hissetmesidir.

Bu bozukluk, özellikle kadınlarda olmak üzere 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır. Vertigo tipik olarak birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürer. İç kulakta bulunan bir tür küçük kristal olan otolitlerde bir bozukluk olduğunda ortaya çıkar. Bunlar yer değiştirirse, baş dönmesine neden olurlar. Otolitler iç kulağın başka yerlerinde stabilize olduğu için baş dönmesi azalır.

Baş dönmesine ek olarak, iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigonun neden olabileceği diğer semptomlar bulantı, kusma ve düz bir çizgide yürüme güçlüğüdür.

• Dehidrasyon

Su, vücut için itici bir güçtür. Bu nedenle dehidrasyon durumunda kan basıncı düşer ve beyindeki kan dolaşımı yavaşlar ve bu da sabah baş dönmesine neden olur.

Bu durumda çözüm basit: gün boyunca sıvı alımınızı artırın. Bununla birlikte, susuz kalmış yaşlı kişilerin hastaneye yatırılması ve intravenöz sıvılara ihtiyacı olabilir.

• İlaçlar

Bazı ilaçlar, kan basıncı üzerindeki etkileri veya diğer ilaçlarla etkileşimleri nedeniyle sabah uyandığımızda baş dönmesine neden olur.

Bunlar nedir; Uzmana göre bazı antibiyotikler, antidepresanlar, antiepileptikler, antipsikotikler, antiretroviraller (HIV/AIDS enfeksiyonu için), diüretikler, immünosupresanlar ve opiyat analjezikler.

Bu nedenle sık sık baş dönmesi nedeniyle kendisini rahatsız eden bir kişi doktora gitmesi durumunda, kullandığı ilaçlara detaylı bir şekilde başvurmayı ihmal etmemelidir.  Ancak Dr. Honaker, “Herhangi bir nedenle onları kendi başınıza almayı bırakmayın” diye vurguluyor.

• Obstrüktif uyku apnesi

Uyku apnesinden muzdarip olanlar genellikle uyku sırasında nefes almada kesinti yaşarlar. Bu, kanlarının ve beyinlerinin iyi oksijenlenmemesine neden olur. Aslında baş dönmesi bu durumun tek sonucu değildir. Baş dönmesi ve baş ağrısı eşit derecede yaygın belirtilerdir.

Durup güçlü bir nefesle tekrar başlayan ağır horlamanın sıklıkla uyku apnesinin varlığını gösterdiğine dikkat etmek önemlidir.

• Kalp yetmezliği

Kalp yetmezliği vücudun geri kalanına giden kan akışının azalmasına neden olur, bu nedenle ihtiyaçları desteklenmez. Böylece, hastaların sıklıkla baş dönmesi yaşarken aynı zamanda denge sorunları ve buna bağlı olarak düşme riskleri ile karşı karşıya kaldıkları açıklanmıştır.

Bu nedenle, katılan kardiyologun talimatlarına göre dikkatli tedaviye ihtiyaç vardır.

Bu yazımızın dışında sizlerin “Grip Nedir Ve Gripten Nasıl Korunuruz” başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam