Kapat

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınların en dikkat ettikleri yerlerden biri de saçlarıdır. Saçlarının şekli, boyu ve rengi bir kadını tamamen değiştirebilir. Bu nedenle kadınlar saçlarını genellikle boyarlar. Fakat bu boyamalar zamanlar saçların yıpranmasına neden olur. Ayrıca şekillendirmek için kullanılan düzleştirici ve maşa gibi saç şekillendiriciler de en az boyalar kadar saçları yakar ve yıpratır. Böyle eşyalar kullanılmasa iyi fakat ister istemez kullanılıyor. Bunları kullanırken saçlarınıza yapacağınız farklı saç bakımı kürleri saçlarınızın daha az yanmasını ve yıpranmasını sağlayabilir.

 Saç bakımı kürleri hazırlanırken kadınların yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de duyduğu her karışımı saçlarına uygulamasıdır. Yapılan karışımların hepsi her saça uymaz. Bu nedenle karışımın ne işe yaradığı ve nasıl yapıldığı dikkatlice araştırılmalıdır. Yanlış yapılan karışımlarla saçlarım daha bakımlı dursun derken dökülmelerine sebep olabilirsiniz. Halk arasında kullanılan deyim ile kaş yapayım derken göz çıkartabilirsiniz. Sizlere hemen hemen her saç tipine uygun birkaç kür tarif edebiliriz. Eğer saçlarınız çok kabarıyorsa; bir kaba bir yemek kaşığı mayonez, bir yemek kaşığı badem yağı ve bir yemek kaşığı zeytinyağı konulur. Kapta iyice karıştırılan kür saç diplerine masaj yaparak sürülür. Kafada bir saat kaldıktan sonra ılık su ile iyice temizlenir. Haftada bir kere uygulanması halinde artık saçlarınız kabarmayacaktır.

Saçlarınızın güçlenmesi için;

Bir yemek kaşığı mayonez ve yarım bardak elma sirkesi bir kaba konulur. İyice çırpıldıktan sonra saçlara masaj yaparak uygulanır. Saçlarınızda bir saat bekledikten sonra yine ılık su ile durulanır. Saçlarınızın daha parlak görünmesi için; bir tutam menekşe, bir çay bardağı zeytinyağının üzerine dökülür. Bu karışım 3 gün bekledikten sonra kuru menekşeler maske olacak kıvama gelir ve saçlara masaj yaparak uygulanır. Yine 1 saat sonra ılık su ile temizlenir. Haftada birden fazla tekrarlanması saçlarınıza zarar verecektir. Saçlarınızın yumuşaması için; 1 tane muz, yarım çay bardağı badem yağı, 3 çay kaşığı susam yağı kullanılır. Muz ezilip püre haline geldikten sonra üzerine badem yağı ve susam yağı ilave edilerek iyice karıştırılır. Maske kıvamına geldikten sonra saçlara masaj yaparak uygulanır. Bir saçlarda iki saate yakın bekletildikten sonra ılık su ile yıkanılır. İçerisinde susam yağı ya da badem yağı gibi yağ barındıran karışımlar yaptıktan sonra saçlarınızı her zaman kullandığınız şampuanlar ile yıkayabilirsiniz.

Saç bakımı kürleri ile düzleştirici gibi saçşekillendirici aletlerin saçlarınıza verdikleri hasarları azaltırken saçlarını besleyerek daha bakımlı saçlar elde edebilirsiniz.

Buna benzer Kişisel Bakım konularını sitemizden takip edebilirsiniz.

“Saç Bakımı Nasıl Yapılır?” üzerine 3 yorum

  1. Eminağa Muxtarov says:
  2. SENA says:
  3. SysteMNetwork says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam