Kapat

SATU Nedir?

SATU Nedir?

SATU, Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden Barış AKYÜZ liderliğinde başlatılan bir SAITEM projesidir. Sakarya Üniversitesi Atmosfer İçi Test Uydusu (SATU) yerden 200 metre yükseklikte sahip olduğu GPS sistemiyle entegre edilmiş *yazılımı sayesinde otonom kontrolünü sağlayan ve yüksek frekans veri transferini sağlayacak RF modem ile donatılmış , hava aracıdır.

SATU?nun havada kalmasını sağlayan sistem LTA olarak adlandırılır. Bu sınıfta yapılabilecek hava araçları büyüklük ve amaca bağlı olarak omurgalı, yarı omurgalı ve omurgasız olarak tasarlanırlar. SATU omurgasız olarak düşünülmüştür. Sıcak hava balonları da bu alanda sayılabilirler.

Amacımız

Geleceğimizde havacılık konusunda daha ciddi projeleri doğurabilecek bilgi birikiminin oluşturulması yolunda SATU çok büyük önem arzetmektedir. Bu projenin tamamlanmasıyla , daha ileri düzey projelere imza atılabilecek, üniversitelerin tasarladıkları ve yurtdışında fırlatma rampalarından polar ya da jeosenkron yörüngelere gönderdikleri CubeSat benzeri projelerin yapımı için zemin oluşturacaktır.

Bu tür projeler ve araçlar havacılık şirketleri, yerel belediyeler, tarımla profesyonel olarak uğraşan şirketler, arkeolojik çalışmaların yapıldığı alanlar, güvenlik şirketleri tarafından kullanılabilirler. Aynı zamanda insansız hava araçları (UAV’lar) ordu’da keşif ve gözetim amaçlı olarak önemli görevler almaktadır. Bir çok havacılık kurumu (NASA, ESA) bu araçları iklimsel ve çevresel araştırmalar için kullanmaktadır. Bu tür araçlar taşıdıkları üst düzey aviyonik ve uzaktan kontrol donanımları sayesinde görevlerinin önemli kısımlarında uzaktan kontrol edilmektedir.

Bu tür LTA (Lighter Than Air) sistemlerin en önemli kullanım alanlarından bir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam