Kapat

Şeker Hastalarının Yemesi Gerekenler Yiyecekler

Şeker Hastalarının Yemesi Gerekenler

İnsülinin salgılanamaması ya da etkisiz kalması sonucu hücrenin enerjisini karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker (glikoz) hücreye giremez. Hücreye giremeyen bu şeker kanda birikir. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla bulunur. Bu da bütün hücrelere zarar verir. Çünkü fazla şeker vücutta zehir gibidir. Yükselen bu zehrin yani şekerin vücuttan atılması gerekir. Bu yüzden yazımızda şeker hastalarının yemesi gerekenlerin ne olduğuna dair bilgiler vereceğiz.

Diyabet Hastaları Neler Yemeli?

Tarçın

Tarçın içinde ki bazı kimyasallar nedeni ile kan şekerini düşürmektedir. İnsülinin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan tarçın, günde yarım çay kaşığı tüketilmelidir.

Zeytinyağı

İçerisinde olan sağlıklı yağ asitleri sayesinde zeytinyağı kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca zeytinyağının kalp ve dolaşım sistemine faydaları çoktur. Fakat, kontrollü yenilmelidir. Kalorisi de yüksektir.

Balıklar

Kaliteli protein ve omega3 kaynağı olan balıklar, kalp damar sisteminin sağlıklı kalmasını sağlarlar. Şeker hastalığında bir süre sonra dolaşım sistemi bozukluğu, trigliserid yüksekliği oluşur tüm bunlar haftada en az 3 kez balık yenilerek engellenebilir.

Yoğurt

Protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, kilo vermeye yardımcı bir besindir. Yapılan araştırmalarda günde 3-4 porsiyon yoğurt tüketen kişilerin kan şekeri düşüyor ve göbek yağları azalıyor.

Tahıllar

Bol tahılla beslenmek hem sindirim sistemini korur hem de acıkmanızı engeller. Yapılan araştırmalar, bol tahıllı gevrekler ile sabah kahvaltı yapanların daha az acıktıklarını göstermektedir.

Kabuklu yemişler

Sağlıklı yağlar içeren kuruyemişler kalp hastalığının önüne geçer. İçerisinde bol E vitamini olması, insülini düşürmesi nedeni ile yenilmelidir. Hücreleri ve sinirleri koruyan kabuklu yemişler günde 1 avuç tüketilmelidir.

Fasulye

Fasulye, kan şekerinin yükselmesini engeller. Bu nedenle şeker hastaları için en önemli besindir. Doktorlar, fasulyenin salatalara bile katılmasını bu nedenle önerirler.

Sebzeler

Bol lif içerdiklerinden şeker hastaları için en ideal gıdalardır. Kalorileri düşüktür ve antioksidan içerirler. Günde 4 defa 1 porsiyon sebze yemeği yemek, kan şekerini düşürdüğü gibi vücuda çok faydalıdır. Patates, mısır ve bezelye gibi sebzeler glisemik indeksi yüksek sebzeler olduğundan tercih edilmemelidir.

Meyveler

Meyveler bol lif, antioksidan, doğal şeker içermektedir. Sinirler, dolaşım sistemi ve kalp için çok faydalıdırlar. Bu noktada yapılan hata, meyvelerin suyunun sıkılıp içilmesidir. Suyunu sıktığınızda sadece şeker ve kalori alırsınız. Önemli olan şey, meyvenin kendisini yemektir. Özellikle meyvenin kabuğu çok değerlidir.

Yağsız Kırmızı Et

Yüksek kaliteli proteini metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Bu nedenle en az haftada iki kez öğünlerde yer almalıdır. B12 vitamini kaynağıdır. Öğünlerde az miktarda tüketilmesi kan şekerinin daha dengeli yükselmesine yardımcı olur. Izgara, haşlama veya fırında tüketilmelidir.

Brokoli

C vitamini ve antioksidan-lardan zengin bu sebze aynı zamanda kan şekerini ayarlayan hormon olan insülinin etkinliğini arttıran krom mineralinden de zengindir. Tadını sev-meyenlerin çorbalara ilave etmesi mümkün. Fakat en sağlıklı hali buharda pişirilmiş şeklidir.

Bir önceki yazımız olan Kırışıklıklar İçin Maydanoz Suyunun Harika Faydaları başlıklı makalemizde Kırışıklıklar İçin Maydanoz Suyunun Harika Faydaları, maydanoz ve Maydanoz Suyu Maskesi Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.