Kapat

Shia LaBeouf Kimdir?

Shia LaBeouf, tam adıyla Shia Saide LaBeouf, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin Los Angeles ilinde 11 Haziran 1986 tarihinde dünyaya geldi. bir.76m boyundaki genç oyuncu, Shayna ve Jeffrey Craig LeBeouf çiftinin tek çocuğuydu. Kariyerine içinde bulunduğu yerdeki kafeler gibi yerlerde stand-up şovları yaparak başladı.. Bir gün bir arkadaşının Dr. Quinn, Medicine Woman adlı 1993 yapımı filmde bir arkadaşını oynarken gördü ve aktör olmaya karar verdi. Shia ve annesi oturup konuştular, sonrası gün ise bir menajer aramaya başladı.

Shia LaBeouf, menajer tarafından beğenilince imza atar atıldı ve işler onun için başladı. Shia LaBeouf, ilk olarak Disney Kanalı serisi, 1999 yapımı Even Stevens ile tanınırken, burada Louis Stevens karakterini canlandırdı ve performansıyla Gündüz Kuşağı Emmy Ödülü almaya hak kazandı. Daha sonraki senelerde ise Transformers filmlerindeki rolleriyle öne çıktı.

Shia LaBeouf, parlak bir eğitim çağı geçirdi ve oldukça prestijli meydana gelen Hamilton Müzik Akademisi’ne girmeye hak kazandı. Los Angeles’taki bu akademide daha önce çeşitli aktörler de yer almıştı. Davul çalmayı ve bağımsız kısa flmler çekmeyi seven Shia LaBeouf, aynı zamanda Rock ve Rap müzikten hoşlanıyor. Los Angeles’ta büyüyen ve müzikle de yakından ilgilenen Shia LaBeouf, kariyeri süresince 53 filmde rol aldı ve 11 ödül kazandı, 38 ödüle aday gösterildi.

İlk tecrübesi, 1984 senesinde Rüzgarlı Vadi filminde seslendirme olarak oldu. Sonrasında 1998 senesinde Einstein’la Kahvaltı filminde Joey karakterini canlandırdı. Sonrasında Caroline Şehirde, Noel Yolu, Maymun İşi filmlerinde oynadı. 1999-2003 seneleri arasında hemen hemen tamamıyla televizyon filmleri ve dizilerinde karşımıza çıktı. Bunların arasında ER ve Saklı Dosyalar gibi diziler de mevcut.

2003 senesinde Salak ile Avanak 2: Harry ve Lloyd Buluşursa adlı filmde oynadı fakat Jim Carrey gibi asıl oyuncuların yokluğundan ötürü bu yeniden çevrim yapım beğenilmedi. Aynı Yıl Charlie’nin Melekleri: Tam Gaz’da da Drew Barrymore, Lucy Liu ve Cameron Diaz gibi oyuncularla kamera karşısına geçti. Komedi filmi Kuyu’da ise başroldeydi.

Even Stevens serisi kendisi için önemliydi çünkü başroldeydi ve aile-komedi dizisi üç sezon süresince gösterildi, çeşitli ödüller almayı başardı. 2004 senesinde Ben, Robot adlı bilimkurgu filminde, 2005’te ise Constantine’de oynadı. İlerleyen senelerde Oynanmış En Büyük Oyun, Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu, Bobby, Şüphe, Cumartesi Gecesi Şovu gibi yapımlarda bulundu. 2007’de Neşeli Dalgalar filminden sonra Transformers kadrosuna katıldı ve başrole geçerek, herkes tarafından ilgiyle izlendi. İlk Transformers filmi 3 Oscar adayı olurken, filmi Michael Bay çekti ve başrollerde Shia LaBeouf’a Megan Fox ile Josh Duhamel eşlik etti.

Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı filminde de mühim bir rol alan Shia LaBeouf, 2008’de Kartal Göz ve Seni Seviyorum New York filmlerinde de başrole geçerek, Hollywood’da aranan isimlerden birisi haline geldi.

2009 senesinde Transformers -Yenilenlerin İntikamı filminde yeniden Sam Witnick rolüyle başroldeydi ve yapım yeniden Oscar adayı oldu, fakat ilk film kadar beğenilmedi. 2010’da Altın Küre adayı meydana gelen Borsa: Para Hiçbir Zaman Uyumaz filminde Michael Douglas ile başrole geçti. 201bir’de Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü filminde oynadı, 2012’de ise Kanunsuzlar’da Tom Hardy’e Guy Pearce ile başrollerde eşlik etti.

Ertesi senelerde Geçmişin Sırları, Charlie Countryman’in Gerekli Ölümü gibi filmlerde oynadı ve 2013 senesinde çıkan İtiraf: Bölüm bir ve İtiraf: Bölüm 2 (Nymphomaniac) filmleriyle tekrardan üzerine ilgi çekti. 2014’ün sevilen savaş filmlerinden Fury’de Brad Pitt’le beraber oynadı ve sonrasında Man Down, Amerikan Tatlısı filmlerinde oynadı. Son olarak Borg vs. McEnroe filminin kadrosunda yer alıyor. Biyografik türdeki film, bir sonraki sene gösterime girecek.