Kapat

Simon Pegg Kimdir?

Simon Pegg, tam isimiyle Simon John Beckingham, 14 Şubat 1970 tarihinde İngiltere’nin Gloucestershire bölgesinde dünyaya geldi. 1.78m boyundaki oyuncu, aynı zamanda yazarlık ve komedyenlik de yapıyor. Babası caz müzisyeni meydana gelen Pegg, Avon Koleji’ne gitti ve burada İngiliz Edebiyatı eğitimi gördü, tiyatro dersleri aldı.

Ardından Bristol Üniversitesi’ne katılarak, drama dalında mezun oldu. 1990’lı yılların en başında Simon Pegg Londra’ya taşındı ve oldukça başarılı kariyerini stand-up komedi şovlarıyla başladı. 2005 yılından beri Maureen Pegg ile evli meydana gelen ve bir çocuğu yer alan ünlü isim, kariyerine televizyon yapımlarıyla başladı. Film ve şovlarında sık sık bilim kurgu ve pop kültürüne atıflarda yer alan, küstah karakterleri oynayan, Nick Frost ile Edgar Wright gibi isimlerle çalışan Pegg, ‘kaybeden’ rollerinde karşımıza çıkan birisi.

 

Büyük bir Star Wars hayranı meydana gelen Simon Pegg, kariyeri boyunca irili ufaklı, sinemada ve televizyonda 82 çeşitli yapımda oynadı. Bu sırada 10 ödül alırken, 20 ödüle de aday gösterildi. En değinen çalışmaları ise Zombilerin Şafağı, Sıkı Aynasızlar, Paul ve Görevlimiz Tehlike 4 -Hayalet Protokol. İlk olarak 1995 senesinde Six Pairs of Pants ile televizyona girdi. Ertesi yil 6 bölüm boyunca Asylumda Simon karakterini canlandırdı. 1997’de televizyon filmi Batının Işıkları: Ölene Kadar Gül adlı televizyon filminde Joe Foley’i canlandırdı. İlerleyen yıllarda Ben Alan Partridge, Gelecekteki İnanç, Bu Bill Bailey mi?, Hippiler, Spaced, Brass Eye gibi çeşitli yapımlarda bulundu. 2001 yılının bol ödüllü mini televizyon dizisi Kardeşler Takımı’nda da 2 bölüm William S. Evans karakterini canlandırdı.

1998-2002 seneleri arasında Büyük Tren adlı İngiliz menşeli komedi-skeç şovunda çeşitli karakterlerle karşımıza çıktı. 2002 senesinde Willem Dafoe ile Paul Bettany’nin başrolünde meydana geldiği suç filmi The Reckoning’te yer aldı. 2004 seneyi bilhassa kendisi için önemli bir yıldı ve Zombilerin Şafağı adlı komedi-korku filminde başrole geçti. 13 ödül alıp, 20 ödüle aday gösterilen filmin yönetmeni Edgar Wright’ken, senaristlik koltuğunda ise yeniden Edgar Wright ile kendisi oturuyordu. Başrollerde Simon Pegg’e Nick Frost ile Kate Ashfield eşlik etti. Kısmen düşük bir bütçeyle çekilen Zombilerin Şafağı, çıktığı yılın en beğenilen yapımlarından birisi olmayı başardı.

2005 senesinde yeniden bir zombi filmi meydana gelen ve George A. Romero tarafından yönetilen Ölüler Ülkesi filminin ekibinde yer aldı. 2006’da Tom Cruise’un başrolünde meydana geldiği, J.J. Abrams’ın yönettiği Görevimiz Tehlike 3’te bulundu. Ertesi yıl Sıkı Aynasızlar adlı aksiyon-komedi filminde yeniden başrole geçti. Filmin yönetmeni ve senaristi bir defa daha Edgar Wright olsa da, senaryoda ona Simon Pegg de yardım etti. Bununla Birlikte oyuncu ekibinde Nick Frost ile Martin Freeman da bulunuyordu.

2007’de yeniden bir George A. Romero filmi meydana gelen Ölülerin Günlüğü’nde oynamasının yanında, 2 yil sonra 2009’da yeniden çevrilen ve çok beğenilip 1 Oscar kazanan Star Trek’te Scotty’i canlandırdı. Fable 3 oyununu da seslendirmesini yapan Simon Pegg, Buz Devri 3 ekibinde da bulunuyordu. 2011 senesinde bir defa daha Nick Frost’la oynadı ve Paul adlı komedi filminde başrole geçti. Bununla Birlikte Görevimiz Tehlike 4: Hayalet Protokol’da da Benji’yi canlandırdı. Tenten’in Maceraları ve Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu filmlerinde de rol aldı.

Star Trek: Bilinmeze Doğru’da da oynayan ve aynı zamanda filmin oyununda da Scotty karakterini canlandıran Simon Pegg, geçen yıl gösterime giren Görevimiz Tehlike 5’te bir defa daha Kenji’yi oynadı. Star Wars: Güç Uyanıyor’da da Unkar Plutt karakteriyle karşımıza çıkan Simon Pegg, yakında gösterime girecek meydana gelen Star Trek Beyond ekibinde da var.