Kapat

Sivrisineklerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Anasayfa
Yaşam Sivrisineklerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Yaz geldiğinde huzurumuzun düşmanı olan sivrisinekler evlerimizin baş köşesinde yerlerini alırlar. Yazın bunaltıcı havası, sivrisineklerin sesi ve taşıdığı çeşitli hastalıklar birçoğumuzun kabusuna dönüşüyor.

Uzmanlara göre, yaz mevsiminde sineklerin ve diğer böceklerin neden olduğu hastalıklar arasında sıtma, lyme ve kaşıntılı alerjiye daha çok rastlanır. Kaşıntılı alerji çocuklarda uzun süre tedavi gerektiren hastalık haline de gelebilir. Bu alerjik bölgelere mikrop düşmesi çeşitli deri enfeksiyonlarının oluşmasına neden oluyor. Sivrisinek Sokması çocukların uyku kalitesinin de bozulmasına yol açıyor. Bu nedenle insanlar uzun süredir sinek ve böceklerden korunmak için doğal yollar aramışlardır. Çocukları sivrisineklerden korumanın en zararsız yolu çocuğun üzerine koruyucu cibinlik kurmaktır. Bu tarz araçlar çocuklar uyurken vücuduna dolanmayacak kadar büyük ve yüksek olmalıdır.

Önceleri sineklerden korunmak için sarımsak kullanıyorlardı. Şimdi ise zeytinyağı ile hazırlanmış Sivrisineklerden Kurtulmanın Doğal Yollarısabunla yıkanmanın faydalı olduğunu bildiriyorlar. Mağazalarda ve eczanelerde cildin üzerine sürülen çeşitli doğal yağlar ve kremler satılıyor. Kimyasal maddelerden DEET ve permetrin, doğal yağlardan ise Hint yasemini ve Limon otu yağı önerilir. Uzmanlara göre, herhangi bir yağı veya kremi kullanmadan önce kullanım kuralları ile yakından tanışmak gerekir. Tüm bunların yanı sıra, yakılan ilaçlar, spreyler, elektrikli spreyler de kullanılır. Bu spreyleri çocukların ulaşamayacağı bir yerde tutmak uygun olacaktır. Çocuklara bu ürünler çok az bir miktarda uygulanmalıdır.

Doğal sivrisinek kovucu yöntemler;

  • Sivriler karanfil, portakal kabuğu, lavanta yağının kokusunu sevmez ve o bölgelerde durmak istemezler. Cam sil şişesi gibi bir sprey şişesinin içine su doldurup bir kaç damla lavanta yağı ekleyin. Sivrilerin girmesini istemediğiniz odaya sıkın.
  • Yatak odasına ve evin çeşitli bölgelerine karanfil demetleri asarsanız sineklerin yaklaşmasına imkan vermemiş olursunuz.
  • Çiçek bakmayı seviyorsanız mutlaka evinizde fesleğen bitkisi yetiştiriniz. Sivriler taze fesleğen kokusundan da çok rahatsız olurlar.
  • Kedi nanesi yağı ya da nane yağı, çay ağacı yağı, okaliptüs ve su karışımı ile hazırlayacağınız spreyleri veya kremleri sürerek sivrisinekleri kovabilirsiniz.
  • Bahçe ve balkonların ışıklandırılması için sodyum lambası kullanın. Sodyum lambaları az elektrik harcayarak tasarruf yapmanızı sağladığı gibi sivrileri de o bölgeden uzaklaştırır.
  • Bahçeniz var ise sarımsak, biberiye, kadife çiçekleri ekin. Bu bitkilerin kokusunda hiç sevmezler. Bahçeniz yok ise küçük saksı içine ekip balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.
Yandex.Metrica