Kapat

Soğuğa karşı dayanıklılık nasıl artırılır ?

Soğuğa karşı dayanıklılık nasıl artırılır ?

Soğuk, hepimizin sevmediği, üşümemize ve hatta titrememize sebep olan bir haldir. Hava sıcaklığının normalden düşük olması ile oluşan soğuk, kış mevsimlerinde yakamızı hiç bırakmayarak, bizi hasta etmeye bir hayli niyetlidir.

Dışarıda yürürken titrememize, buz gibi olmamıza ve bağışıklık sistemimizi zayıflatarak hasta olmamıza sebep olan soğuk,  kimi zaman aşırı olması halinde ölümlere bile sebep olabilmektedir.

Kış mevsimine hazırlıklı olmak ve soğuğa karşı dayanıklılığımızı artırmak için neler yapmamız gereklidir ? Soğuğa nasıl dayanılır, soğuğa karşı dayanıklılık nasıl artırılır ?

Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

1. Duş alırken suyunuzun sıcaklığını azaltın

Periyodik olarak, sıcak duş alıyorsanız, biraz daha soğutun. Bir süre sonra, kademe kademe azalttığınız su sıcaklığını tamamen soğuk hale getirin. Bunu birkaç ay içerisinde başarmanız mümkündür. Bu süreden sonra rahatlıkla soğuk suyla duş alabilir, soğuk suya karşı daha dayanıklı bir hale gelebilirsiniz. Ancak, herhangi bir sağlık probleminiz varsa, bunu yapmadan önce doktorunuza danışmanız mutlaka gereklidir.

2. Dikkatinizi dağıtın

Eğer soğuk bir yerde vakit geçiriyorsanız, havanın sıcaklığından ziyade başka şeylere odaklanın. Örneğin televizyon izleyin, etrafı izleyin ama asla havanın soğuk olduğunu ve üşüdüğünüzü aklınıza getirmeyin. Bunu başardığınız zaman, vücudunuz soğuğu daha az hissedecektir.

3. Mantıklı olun

Sibirya soğuklarında çıplak gezebileceğinizi veya kar fırtınası sırasında yalnızca kısa kollu bir t shirt ile yürüyebileceğinizi düşünmeyin. Yalnızca daha az üşümek istediğinizin farkına varın ve gerçekçi düşünceler içerisinde olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam