Kapat

Sollama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sollama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kullanırken günümüzde olağan olarak yapılan durumlardan bir taneside sollama yapmaktır. Sollamanın genel tanımı sıkışan trafikte şartlar el verdiğince önümüzdeki aracın solundan önüne geçmektir. Bu konu trafikte dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biridir. Gerçekleşen trafik kazalarında ölüm tehlikesi en yüksek olan bir konudur çünkü hatayı düzeltme şansı azdır.

Kara yollarında çeşitli şekilde bölünmüş yollar vardır. Bunlar yolların geçtiği coğrafi konuma göre değişiklik gösterir. Ülkemizde tek şeritli, çift şeritli ve üç şeritli yollar bulunmaktadır otobanlarda bu sayı artmaktadır.

Sıkışmış bir trafikte sollama yaparken öncelikle bu sollama kararının bize getireceği faydayı göz önünde tutmalıyız. Eğer sollama kararı kesin bir şekilde alınmışsa öncelikle önümüzdeki solluyacağımız araçla takip mesafesini uygun bir şekilde sürdürmeliyiz. Arkamızdanda bizi sollamak isteyen arac varmı yokmu dikiz aynasından kontrol etmeliyiz bu konuda kör nokta diye tabir edilen dikiz aynasındanda görülmeyen kısıma kontrollü bir şekilde bakmalıyız. Trafik levhalarında sollama yapılabilir işaretini gördükten sonra sola sinyal vererek önümüzdeki aracın bizi görmesini sağlamalıyız. Karşıdan araçların gelmediğini gördükten sonra aracımızın hızına göre vitesi ayarlamalıyız. Hız limiti çerçevesinde sollama sırasında hızımızı arttırarak olası kaza ihtimalini en aza indirmeliyiz. Aracın solundan geçerken sağ sinyalimizi vererek yavaşça önüne geçip sollama işlemini tamamlamalıyız.

Bu konuda uzun ve tehlikeli yollarda zorunlu kalmadığımız sürece sollama işlemini yapmamalıyız. Sollama sırasında soğukkanlılığımızı korumalı ve riskli hareketlerden kaçınmalıyız.

Küçük bir not olarakta yolun sağından yavaş bir şekilde  giden yüklü kamyon ve tırlarda sürekli olarak sol sinyal yanık vaziyette görülebilir. Bunun sebebi kamyon veya tır sürücüsünün size kontrollü bir şekilde geçiş izni vermesidir.

“Sollama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum

  1. cnazade says:
  2. Fatih Bayar says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam