Kapat

Sonsuzluk İçin Yedi Gün – Marc Levy / Kitap Özeti

Kitap adı : SONSUZLUK İÇİN YEDİ GÜN
Yazar : Marc Levy
Özgün dili : Fransızca
Özgün adı : Sept jours pour une éternité

Tanrı ile Şeytan en sonunda bir konuda anlaşıp karara varırlar: Aralarında ezelden beri süregelen çekişmeye kesin bir son verecek, insanlığa ve dünyaya kimin hükmedeceğini bir daha değişmeyecek biçimde belirleyeceklerdir. Kural saptanır: Her ikisi de en üstün, en becerikli temsilcilerini yeryüzüne yollayacaklardır. Tanrı’nın gönderdiği meleğin yaptığı iyilikler, Şeytan’ın gönderdiği iblisin yaptığı kötülüklerden daha fazla olursa, dünya sonsuza dek Tanrı’nın hükmü altına girecektir. Tersi olursa, dünyanın efendisi Şeytan olacaktır. Peki, ya melekle iblis yeryüzünde karşılaşıp birbirlerine âşık olurlarsa?

karakterler
zofia:beyefendinin en iyi temsilcisi melek.esasında melekler merkezi gizli servisi (CIA)nde çalışıyor.ama normal zamanlarda limandaki tersanelerin güvenlik müdürü gibi bi görevde çalışıyor
lucas:başkanın en iyi temsilcisi yani iblis.belirli bi işi yok.gününü sürekli kötülük yaparak geçiriyor
mikhail:zofianın vaftiz babası.beyefendinin sağ kolu.zofiaya bildiği herşeyi öğreten kişi onun akıl hocası.
mathilde:zofianın en yakın arkadaşı.bi restoranda çalışıyor
beyefendi:nam-ı diğer tanrı
başkan:nam-ı diğer şeytan
miss sheridan ( kraliçe):zofianın ev sahibesi yaşlı bi teyze.ama güzelliği zamana meydan okuyan cinsten.zofiaya sürekli çok çalıştığını onun gibi güzel bi kızın akşamlarını bi sevgiliyle geçirmesi gerektiğini söylüyor.zofianın melek olduğunuda bilmiyor

bu kitapta yazar yedi günden bahsediyor.
1. gün
beyefendi ve başkan yüzyıldır devam eden bi rekabetin içindeler.son zamanlarda dünya üzerinde ikisininde hakimiyeti belirli oranda azalmaya başlamıştı.bu nedenle gelecek bin yılda yeryüzünü yönetmekle görevli olan kişinin meşruiyetini kanıtlamak için,birbirlerine son bi meydan okumaya kalkışırlar.bu meydan okumanın hükümleride: yedi gün boyunca, en iyi ajanımız olarak kabul ettiğimiz kişiyi insanların arasına göndereceğiz. insanlığı daha fazla iyiliğe yada kötülüğe yönlendirmeyi başarabilen kendi tarafına zafer getirecektir.böylelikle iki kurumun kaynaşması yönünde adım atılmış olacaktır.yeni dünyanın idari yetkisi galip gelende olacaktır.
zofia ve lucas kim olduklarını bilmeyeceklerdir normal şartlarda.bu meydan okuma için San Franciscoyu seçti beyefendi ve başkan.mikail zofiaya san francisconun onun yaşadığı şehir olduğu için büyük bi şans olduğunu söyledi
akşam zofia mathilde ile yemeğe çıkmak için mathildenin çalıştığı restorana gider.mathilde ona lucası gösterir nasıl diye.zofia karanlık ve tehlikeli olduğunu düşünüp arkadaşına uzak durmasını söyler.ama sonra lucasla göz göze gelirler.ikiside gözlerini birbirinden ayırmaz.zofia geç kaldıklarını söyleyip arkadaşını alıp restorandan çıkar.mathilde arabaya bindiklerinde zofiaya hem kendisine tehlikeli bir tip olduğunu söylediğini hemde gözünü adama diktiğini söyler.zofia adamdaki karanlığı farketmediği için arkadaşına kızar.
daha sonra yemek için bi restorana giderler.zofia orada bir felaket olacağını hisseder herkesi uyarıp restoranı boşaltır ancak oranın sahibi ve mathilde çıkmak istemez.patlama olduğunda restoran sahibi ölür.mathildede yaralıdır.hastanede lucasla karşılaşır zofia.ertesi gün için lucas zofiayı yemeğe davet eder.lucasın tavırlarından onun kendisini denetlemeye gelen meleklerden biri zanneder zofia bu nedenle yemek davetini eğlenmek için kabul eder.
2.gün
zofia mathildenin erken taburcu olmasını sağlar.yalnızlıktan sıkıldığı içinde miss sheridana mathilde ile ilgilenmesini rica eder.daha sonra körler okuluna ders vermeye gider.ordanda hastaneye lösemili çocukların yattığı servise gidip onlarla ilgilenir.yaşlı bi adamı acile götürüp bacağını tedavi ettirir.
lucasta tam tersini yapıp kötülüklere devam eder
lucas yemeğe geç geleceği için zofiaya nilüfer gönderir.tabi bu evde olan mathilde ve miss sheridanı çok eğlendirir zofiaya çiçeklerin banyoda olduğunu söylerler.zofia lucasın randevu saatini ertelemesine çok kızar.randevuya gitmekten vazgeçere.daha sonra sahilde yardım ettiği bi adam geç kaldığını söyler ve zofia randevuya gider.
gece eve döndüğünde miss sheridan randevusunu ve lucası sorar.zofia sadece bir içki içtiklerini ve lucasın kibirli ukala biri olduğunu ondan hoşlanmadığını söyler.kraliçe zofiaya aşık olduğunu ama dikkatli olması gerektiğini söyler.zofianın suratının asıldığını görüncede her aşk hikayesinin kötü sonlanmadığını söyler
3.gün
zofia ve lucas bi türlü yiyemedikleri yemeğe çıkarlar.ikiside çok farklı şeyler hissediyordur.lucas zofianın gözlerine bakınca orda hiç yalan görmediğini farkeder.zofiada lucasın göründüğünün aksine çok çekingen olduğunu farkeder.
lucas zofiaya tekrar görüşmek istediğini bunun için ne yapması gerektiğini sorar.zofiada önce telefonla arayıp nasıl olduğunu sormasını ardından akşam beraber yemek yiyelim mi dye sormasını zofiada kendisine saatini söyleyeceğini söyler.lucasta zofia ayrılmadan tekrar randevu ister.akşam beraber yemek yemek için sözleşirler.
akşam yemekte zofia yine hiç bişey yemez.sadece tatlı yer tatlığı lucas yedirir
lucas restoranda kendi taraflarından birinin kendisini denetlediğini farkeder hemen zofiayı gönderir.adam lucasa onu hafife aldığını umduğundan zeki olduğunu söyler.lucas bu sözlerden bi anlam çıkaramaz ve açıklama ister.adam lucasa zofianın melek olduğunu onun baştan çıkarmanın zafer olduğunu söyler.
4.gün
Lucas ve zofia limandaki işçilerin grevinin ortasında kalırlar.orayı almaya çalışan adamı görünce işçiler adamı linç etmeye kalkarlar.lucas ve zofia engel olmaya çalışır.ancak adamın kibirli tavırları lucası sinirlendirir.adamı arabanın içinde bırakıp kendisi arabadan inerek arabayı denize sürer.zofia neden böyle yaptığını kim olduğunu sorar.lucasta hala anlamadınız mı der? zofia neyi diye sorar.lucasta ben onun elçisiyim der.zofia olamaz diyip koşarak uzaklaşır.
lucas tekrar zofia ile konuşmaya çalışır.zofiayı arabayla alır ancak umulmadık bişey olur arabanın frenleri tutmaz kaza yaparlar.aslında kaza değil lucas için bir uyarıdır.restoranda çıkarken bu seferde silahlı saldırıya uğrarlar.lucas zofiayı korumak için önüne atlar.normalde melek ve iblis ölümsüzdür ancak birbirlerine temas edince bu etki ortadan kalkar.lucas yaralanır.zofia onu evine getirir.
5.gün
lucas zofiaya kendisini şimdiye kadar hep yalnız hissettiğini zofianında öyle hissedip hissetmediğini sorar.zofiada bi şekilde bu durumu çözeceklerini söyler.
lucas zofiayı sevdiğini ve onun yanında kalmak için ne isterse onu yapacağını söyler.
zofiada lucastan iyilik yapmasını ister.ama lucas başarılı olamaz.zofiada lucasa o zaman ben sizin tarafa geçicem der ve kötülük yapmaya kalkar ama zofiada bunda başarılı olamaz.lucasta birbirlerini tamamladıklarını birbirlerini böyle kabul etmelerini söyler.
zofia kraliçe ile görüşmek için lucasla beraber eve gider ancak evde patlama olur.
mathilde ve kraliçe yaralanır hastaneye yatırılırlar.zofia ve lucas bunun sebebinin kendileri olduğunu bildikleri için kaçmaya karar verirler ve bi otele yerleşirler
6.gün
zofia lucasla gidebilecekleri güvenli bir yer arar.daha sonra öyle bir yer bulamayacaklarını farkedince son gecelerini güzel geçirmeye kadar verirler.
gece yarısı zofia lucasın omzunda uyuyordur.
7.gün
zofia uyandığında lucası yanında bulamaz.bir mektup bırakmıştır.mektupta zofianın kendi dünyasında kalması gerektiğini ve anılarının kendisini yalnız bırakmayacağını yazmıştır.zofia mikail ile karşılaşır.mikail zofiayı götürmeye gelmiştir.zofia karşı çıkar.tanrı boş kalacaksa niye kalp verdiğini sorar.mikail bu birleşmenin kutsal olduğunu söyler.
başka bir yerde ise beyefendi ve başkan konuşuyordur.başkan beyefendiye hile yaptığını söyler.hangi gün hile yaptığını sorarbeyefendide artık bunlarla uğraşmamaları gerektiğini söyler ve büyükbaba olacağız der.o anda ikiside tamamen kusursuz veya tamamen kusurlu bi dünyanın sıkıcı olacağına karar verirler
bir sonsuzluk…
parkta elele yürüyen zofia ve lucas boştaki elleriyle iki beşikli bir puseti itiyorlardır.